duck-soup-1547559532.jpg

Marx Kardeşler Savaşta - Duck Soup

Aslı Baran 15 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

1933 yılının siyah beyaz ekranlarına yansıtılan filmin yönetmenliğini Leo McCarey yapmıştır. Başrollerinde ise, Groucho Marx , Chico Marx , Harpo Marx , Zeppo Marx , Louis Calhern gibi önemli isimler yer almıştır. 68 dakika süren film, gülmekten komaya sokacak türde komedi filmidir. Film müzikal türünde de başarılı bir örnektir.

Filmin konusu günümüz mizah anlayışından biraz farklıdır. Filmde Marz kardeşlerin yolsuzluklarla dolu olan Freedonia ülkesinde Bayan Tasdale’den istenmiş olan bağışı yapmak için ve komşu ülkelerin yarattığı problemler ile sıkıntıya düşmüştür. Başları beladan kurtulmayan kardeşler, baştan sona kadar eğlenceli diyaloglar kurmuştur.

Üstün komedi anlayışını bizlere bir kez daha hissettiren film, boş zamanları geçirmek için ideal bir filmdir. Filmde yer alan konuşmalar, günümüz dilinden biraz farklıdır. Köklü kelimeler ve anlamsız diyalogları olduğundan ötürü, belli bir yaşa gelmiş izleyiciler için uygundur. Günümüzde internet film sitelerinde hala yer alan film, aldığı 8.1’lik IMDB puanıyla, kitlesini etkilemeyi başarmıştır. Filmin konusu, son derece başarılı bir şekilde uyarlanmıştır ve tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştır. Baştan sonra kadar 4 kardeşin anlatıldığı film, 50 milyon izleyiciye ulaşmış nadir filmler arasında yer alır. 

Yorumlar ( 0 )