oktoberfest-1561453517.jpg

Oktoberfest

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Türkçe çevirisi Ekim festivali anlamına gelen OktoberFest, Almanya’nın Bavyer eyaletinin Münih kentinde kutlanan bir festivaldir. Adındanda anlaşılacağı üzere her yıl eylül ayının son ve ekim ayının ilk günlerinde kutlanır. Yaklaşık olarak 2 hafta süren festival, her yıl yaklaşık 6 milyon ziyaretçi ağrılamaktadır.

Münih kentinin en önemli olayıda bu festivaldir. Dünya’nın en çok bilinen festivallerden biri olan Oktoberfest’in kısaca hikayesi şöyledir; Kendisine eş bulduğu için İçinde kelebekler uçuşan ve bir anda gaza gelip ‘’Fıçılara musluklar çakıla Münih’in tüm biraları içile!’’ emriyle birasever Bavyera Prensi Ludwig’in başlattığı bu akım Münih’te 200 yıllık bir gelenek haline gelmiştir. 

Festivalde her sene 3000’e yakın domuz 200 besili sığır ve 7 milyon litre bira tüketilmektedir. Eskiden ekim ayının ortalarında yapılan Gfestival sonrasında değiştirilerek eylül ayı sonlarında yapılmaya başlanmıştır. 3 Ekim Almanya Birleşme Günü olarak da kullanılır. Festival Münih’te bulunan Prens Ludwig’in eşinin ismini taşıdığı çayırda gerçekleşir. 

Çayırda festival zamanı 15-16 tane dev çadırlar kurulur. Sponsorlar Almanya’nın ünlü bira markalarıdır. Festival sponsorlar tarafından yoğun çalışmalar ile hazırlanır. Festival zamanında sabahın erken saatlerinde gelen katılımcılar sırada bekleyerek çadıra girerler. Dev çadırlarda Yerel alman kıyafetleri giyen garsonlar katılımcılara sürpriz bir şekilde 1 litrelik biralardan servis ederler. 

Alkol oranı diğer alkollerden yüksek olan bu Mass isimli biralar, şişede durduğu gibi durmadığı için olaylar çıkar. Festival zamanında olayların en aza indirilmesi için güvenlik görevlileri çadırların etrafında kol gezerler. Almanlar bira ile ölen sarhoş kişilere bira cesedi demektedirler. Diğer ülkelerde de ekim festivalleri yapılmaktadır fakat aralarında en çağdaş ve köklü festival Almanya’da yapılan Oktoberfest’tir.

Yorumlar ( 0 )