olasiliksiz-adam-fever-1555316227.jpg

Olasılıksız - Adam Fawer

Güler Ülkü 15 Nisan 2019

Başlığı Paylaş

Adam Faver’ın 2005 yılında kaleme aldığı bilim kurgu tarzında ilk eseri olan Olasılıksız, günümüze kadar 18 dile çevrilmiş ve en iyi ilk roman ödülüde dahil birçok ödül almıştır. Laplace adlı kahramanın şeytani planları etrafında şekillenen bu kitap, hiçbirşeyin şans eseri olmadığını herşeyin önceden olmuş olayların etkileşimi ile yeni olayların olasılık ile nasıl oluşacağını konu alan bir kitaptır. Olasılıksız, başımıza gelen olayları fizik ve bilimle anlatılabileceğini savunur.Örneğin düşündüğümüz birinin aniden karşımıza çıkması, bir olayı daha önce yaşamış gibi hatırlamamız laplace’in sanal şeytanının işidir. Yani kitap bize herşeyin bir rastlantı olmadığını anlatmaya çalışır. Kitabın konusuna kısaca bakacak olursak;


David Caine Uzmanlığı olasılıklar olan bir öğretim görevlisidir. Bir gün derste eğitim verirken epilepsi krizi geçirir. İleriki zamanlarda derslere giremez ve parayada ihtiyacı olduğundan kumar oynamaya başlar. Başlarda kazansada son oynadığı oyun herşeyi kaybetmesine neden olmuştur. Yine bir epilepsi krizi geçirir. Hastanede gözlerini açar ve aldığı ilaçlarla tüm olasılıkların sonucu kesin olarak bilmektedir.


3-4 farklı olayı bir yerde birleştiren kitap akıcı hikayesi ile sizi kendine tamamen bağlıyor. Ayrıca film çekilmesi gereken kitaplar arasında yer alıyor.


Yorumlar ( 0 )