0x0-istanbul-barajlarindaki-doluluk-orani-yuzde-80lere-ulasti-1519196617640-1567178893.jpg

Ömerli Barajı

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Ömerli Barajı, İstanbul’a yakın gezilecek ve haftasonu kaçılabilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Çünkü çok tercih edilen bir yer değil(kalabalık değil), sakin ve huzurlu .Trekking ve doğa yürüyüşüyle oksijene doymak için doğru adrestesiniz. Gözlerden uzak, sakin ve dinlenmeniz için ideal bir yer. Yeşillikler içinde kahvaltı ve mangal yapmak kulağa hoş geliyor…Ayrıca offroad tutkunları içinde zemin oldukça uygun. Dere-deniz ve göl ile çevrili ormanlık alanı ile doğaseverleri kendine çeken bir kamp alanı Ömerli Barajı. Kendi aracınızla ya da otobüsle İstanbul’dan yola çıktığınızda yaklaşık 1,5 saatte Ömerli Barajı’ndasınız. Burada konaklama imkanları ve kamp alanları yok. Ama siz kendiniz çadır kurabilirsiniz.


Ömerli Baraj Gölü ‘ne Nasıl gidilir?

Köye ulaşım araç ile oldukça kolay. İstanbul – Bostancı’dan yaklaşık 50 km. ‘lik bir mesafede. İstanbul’dan Şile otobanına çıktıktan sonra gözlemecilerin olduğu Avcıkoru’ya gelmeden, Esenceli tabelasını gördüğünüzde sapaktan girin ve yoldan hiç ayrılmayın. Bu aşamadan sonra yol toprak vs.. olur diye düşünüyordum ama aksine yeni yapılmış. Mis kokular eşliğinde, keyifli bir şekilde ormanının içinden köye kadar inebiliyorsunuz.


Ömerli Baraj Gölü ‘ne Giderken Ne Götürmek Gerekir?

  • Şile yoluna girmeden önce tüm alış-verişinizi tamamlamanız önemli. Köyde ve yol üstünde malesef alış-veriş yapacak bakkal dahi bulmak mümkün olmuyor.
  • Yol üstünde çeşmeler var, ama göl çevresinde hiç denk gelmedim. Suyunuzu bol tutmanızda fayda var.
  • Gece kalacaksanız her ihtimale karşı kalın birşeyler almanız iyi olur. Yaz ayları da olsa gece serin olabiliyor.
  • Telefon için extra şarj önerilir

istanbul, ÖMERLİ BARAJI, en güzel tatil yerleri, en güzel gezi yerleri, türkiyede gezilecek en iyi yerler
Yorumlar ( 0 )