saintjoseph-1559121094.jpg

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi

Aslı Baran 29 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Okul olarak öğrencilerin çeşitli kültürlerin sentezini yaparak, kendi prensiplerini belirleyerek ve bu yolla diğer öğrencilerden farklı seçkin bir kişiliğe sahip olarak yetiştirilmesi felsefesi ile eğitim vermektedir. Bu esasa dayanarak verdikleri eğitim neticesinde öğrencilerinin derslerinde, ilişkilerinde ve etkinliklerinde başarılı oldukları söylenebilir. Saint-Joseph Lisesi’nde eğitim 1 yıl yoğun fransızca hazırlık ve bunu takiben 4 yıl lise olmak üzere 5 yıldır. 

Bilgisayar, Fransızca, Takviyeli Fransızca, Matematik ve Fen dersleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Fransızca olarak Fransız öğretmenler veya iyi derecede Fransızca bilen Türk öğretmenler tarafından verilir. Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Sosyal Bilimler gibi Millî Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen diğer dersler Türkçe olarak okutulur. 

Okulun öğrenci sayısı zaman içinde 30-40 tan başlayarak 1000’e kadar çıkmıştır. Yabancı ilkokulların kapatılması ve bu okulların geleceği hakkındaki tereddütler ile birçok öğrenci Türk liselerine geçmeye başladıktan sonra öğrenci sayısı 750 – 800 civarlarında seyretmektedir.

Yorumlar ( 0 )