prensesmononoke-1557837478.jpeg

Prenses Mononoke (Princess Mononoke/ Mononoke Hime)

Melike Güney

Başlığı Paylaş

(Çıkış Yılı: 1997) 

Prenses Mononoke, eski bir yapım olmasına rağmen en çok beğenilen animeler arasında yer alıyor. Aslında prensesin adı olan Mononoke, bununla birlikte Japon kültüründe ruhlar/ canavarlar anlamına gelen bir terim de diyebiliriz. Animenin hikayesi bilindiğinde, bu ismin neden seçildiği de kolaylıkla anlaşılabiliyor. İçinde macera, fantastik ve mitolojik ögeler, aşk, spiritüel detaylar barındıran bir anime olan Prenses Mononoke, Hayao Miyazaki’nin bir diğer eseri.

Çok eski zamanlarda tanrı ruhlarını içinde barındıran büyük bir orman yok olmanın eşiğine gelir. Prens Ashitaka, orman katledildikten sonra şeytani bir ruha dönüşen eski bir tanrı ruhunun ele geçirmeye çalıştığı bir toprakta, varlıklı ve en eski kabilelerden birinin oğludur. Şeytani ruhla bir savaşa girerek topraklarını savunan Ashitaka, ondan aldığı ölümcül ve büyülü bir yara nedeniyle gün geçtikçe ölüme daha da yakınlaşacağını öğrenir. Bu yara zamanla vücuduna yayılarak onu yok edecektir. 

Şimdi hep dünyasını, hem de kendi canını kurtarmak zorunda olan Ashitaka, geç olmadan Ormanların Ruhu'nu bulmak zorundadır. Geyiğini yanına alarak yola çıkan Ashitaka, yolda karşılaştığı gizemli ve vahşi bir güzel kızla birlikte her şeyin değiştiğini, amansız bir hikayenin içinde bulunduğunu anlayacaktır.

Yorumlar ( 0 )