Punaluu Creative Common Stevecadman-1552651069.jpg

Punaluu Sahili/Siyah Kumsal (Hawaii)

Melike Güney 15 Mart 2019

Başlığı Paylaş

Hawaii deyince aklınıza bembeyaz bir kumsal, masmavi bir okyanus, yemyeşil bir doğa gelebilir fakat bu sahil, bilinen bütün sahil türlerinden farklı: Çünkü kumsal beyaz değil, tam tersi simsiyah! Punaluu Sahili’ni dünyanın farklı köşelerinde bulunan diğer siyah kumsallarla birlikte eşsiz hale getiren de zaten siyah renkte olması. Siyah kumsallar, aslında volkanik bölgelerde bazalt lavların akması nedeniyle sahillerin lavla kaplanması ve zamanla soğuyup katılaşan lavların gün geçtikçe kumsalla birleşerek siyah bir kumsala dönüşmesiyle oluşuyor.

Hawaii’nin birkaç bölgesinde ve İzlanda gibi bazı bölgelerde bu şekilde siyah kumsalları görmek mümkün. Bölgede yer alan Milli Park, tropik güzellikler, küçük kasabalar gibi birçok görülecek yer olması da Punaluu Sahili’ni siyah sahiller arasında en çok tercih edilen haline getiriyor. Alışılmış kumsal renklerinin dışında oluşu, okyanusun mavisiyle buluşan siyah rengin dikkat çeken bir cezbediciliğe dönüşmesini sağlıyor.

Kumsal siyah olsa da, bu kumsalın tadını dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz fakat bölgede yasak olan iki şey bulunuyor: Biri kaplumbağalara dokunmak ve zarar vermek, diğeri ise bu sahilden hatıra olarak kum almak!

Yorumlar ( 0 )