sanfermin-1561454053.jpg

San Fermin Festivali

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Kuzey İspanya’daki Pamplona şehrinde her yıl kutlanmakta olan karnavaldır. 6-14 temmuz arasında kutlanan San Fermin Festivali’ndeki en önemli aktivite encierro isimli boğaların koşmasıdır. Ayrıca festival zamanında getirilen birçok geleneksel etkinliklerde önemli aktiviteler arasındadır.

Yerel dilde festivalin ismi San fermines olarak bilinir. Pamplona ve navarrenin koruyucu meleği olan San fermin onuruna düzenlenen festivalin ismide buradan gelmektedir. Festivalde en önemli aktivite olan encierro da boğalar ahırlardan bırakılması ile, geleneksel olarak kırmızı beyaz kıyafetli insanlarıda önüne katarak yaklaşık 3 dk boyunca 825 metre koşmaya başlarlar. 

Aslında çok tehlikeli olan bu koşuda insanların yaralanma ihtimali oldukça fazladır. Sokakların bazı bölümleri keskin virajlar içerir ve bu virajlardan dönemeyen insanlar ve boğalar ciddi yaralanmalara uğramışlardır. Kutlamanın ana sembolü boğa olarak gösterilse de genç yaşlı her bireyin eğlendiği ve dur durak bilmedği bir açık hava şenliğidir. 

Her yıl 6 temmuzda başlayan bu karnavalda hergün bir koşu yapılmak üzere 9 tane koşu etkinliği düzenleniyor. Festival İspanya’da yapılan festivaller arasında en bilindik festivaldir. Öğle saatlerinden itibaren her sokak başında müzik sanatçılarına rastlamanızda festivalin getirmiş olduğu güzelliklerden birisidir.

Festival 1550 yılından günümüze kadar sürdürülürken, ciddi yaralanmalar ve ölümler olmuştur. Her ne kadar ölümler ve yaralanmalar olsa da bu festival İspanyollar için unutulmaz bir eğlence haftasıdır.

Yorumlar ( 0 )