satanizm-1558516875.jpg

Satanizm - Şeytana Tapma

Aslı Baran 22 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Satanizm aslında herkesin az da olsa hakkında bir şey bildiği bir hareket. İlk olarak Ortaçağ döneminde ortaya çıktı. Bu dönemde inanılan satanizm türü “teistik satanizm” olarak adlandırılmakta. Bu satanizm türünde şeytanın ruhani varlığına tapılır. Yani teizmden, dinlerden yola çıkarak anlatılan şeytanın gücüne ve ruhani varlığına karşı tapınma vardır. Teistik satanizm de spiritual satanizm ve luciferizm olmak üzere ikiye ayrılır. 


Spiritual satanizm, içerisinde kara büyü ve çeşitli ritüelleri barındırır. Bu harekete üye olanlar şeytanı bilge, insana yol gösteren ve dost bir varlık olarak görmektedir. Luciferizm ise kendilerini şeytanın en seçkin ve değerli takipçileri olarak gören satanistlerden oluşur. Ayrıca gizliliğe büyük önem verirler. Bundan dolayı ne tarz etkinlikler yaptıkları hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Ateistik satanizm kavramı ise 1966 tarihinde Anton Szandor LaVey tarafından kurulmuştur. Bu satanizm türünde şeytan bir sembol ya da öğreti olarak kabul edilir, ancak teistik satanizmdeki gibi onun ruhani varlığına inanılmaz. 


Ateistik satanizm de LaVeyan satanizm ve sembolik satanizm olarak iki kola ayrılır. LaVeyan satanizm, ateizm temelli bir inanıştır. Bireycilik, kısasa kısas ve belirli sınırlar içerisinde hazcılığı savunurlar. Şeytan doğa üstü bir varlık olarak değil; sembol, yol gösterici, figür olarak görülür. Bu anlayışa göre şeytan insanın içerisindeki vahşi doğayı temsil eder ve insanlar bu doğaya göre yaşamlarını sürdürmelidir. Sembolik satanizm ise şeytana daha sembolik bir anlam yükler. Sadece var olan ahlak sisteminden kurtulmak için şeytani figürler ve semboller kullanırlar. İnsanlığın kurtuluşu için şeytanın en ilham veren aktörlerden birisi olduğunu iddia ederler. ABD ve Avrupa’da satanist davaların büyük bir bölümünü çocuk cinayetleri ve tecavüzleri oluşturmaktadır. Ülkemizde de 21 yaşındaki Mihriban Coşkunfırat satanistler tarafından şeytana kurban edilmek için 1999 yılında katledilmiştir.

Yorumlar ( 0 )