selimiye-1547734528.jpg

Selimiye Camii - Edirne

Aslı Baran 17 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

Selimiye Camii, Mimar Sinan tarafından yapıldı. Edirne’de bulunan camii, dönemin Osmanlı padişahı II.Selim tarafından yaptırıldı. Eski sarayın baltacılar koğuşunun bulunduğu yere yapılan Selimiye Camii, Kıbrıs’ın fethi ile elde edilen ganimetlerle yapıldı. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Mimar Sinan’ın şah eseri olarak kabul edilen cami, estetiği, mimari tekniği ve boyutları ile günümüzün de en mükemmel mimari yapıtları arasında yer almaya devam ediyor. Osmanlı’nın yetiştirdiği en büyük mimarlardan olan Mimar Sinan’ın ustalık dönemine ait olan bu eser, bir başyapıttır ve mimarlık sanatının en önemli örneklerinden biridir. Zarif 4 kubbesi bulunan caminin büyük bir kubbesi vardır.

Caminin iç tasarımında kullanılan ahşap, mermer, taş, sedef ve taş işçiliği sadece döneminin değil günümüzün de en görkemli işçiliği olarak kabul edilir. Özellikle iç mekanda kullanılan çini motifleri göz alıcıdır. Mimar Sinan’ın kabiliyetini ve dehasını gözler önüne seren eser, kubbe ve kemerlerindeki kalem işleri, mermer avlusu ve külliyesi ile muhteşem bir sanat eseridir. Osmanlı dönemine ait diğer camilerin aksine Selimiye Camii’nde tek bir kubbe inşa edilmiştir.

Sekiz fil ayağına dayanan kasnak üzerine oturtulan kubbenin çapı 31,28 metre, yüksekliği ise 15,86 metredir.  Selimiye’nin içinde kullanılan mermer, çini ve hat işçiliği dikkat çekicidir. İçinde İznik çinileri kullanılan caminin hünkar mahfili 2 metre yüksekliğinde 12 mermer sütundan oluşur. Mimarisi kadar, mermer, hat ve çini işçiliği ile de şah eser olan camii, mimarisinde ve işçiliğindeki kusursuzlukla dikkat çekicidir.

Yapıtın 3 ana kapısı vardır. Yapının iç avlusunda revaklar ve kubbeler vardır. Avlunun ortasında yer alan mermer şadırvan göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Selimiye Külliyesi, sıbyan mektebi, Darül Kurra, Darül Hadis, medrese ve imaretten oluşur. Sıbyan mektebi günümüzde çocuk kütüphanesi olarak, medrese ise müze olarak hizmet vermekte.

Yorumlar ( 0 )