shakira-1556796602.jpg

Shakira

Aslı Baran 02 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Latin Amerika‘nın en başarılı müzisyenlerinden biri olan Shakira, sesi, kendine özgü tarzı ve oryantalist figürleriyle zenginleştirdiği dansıyla 21. yüzyılın en önemli kadın vokallerinden biri haline gelmiş bir sanatçıdır.. Nobel ödüllü yazar   Gabriel Garcia Marquez‘le dost olan ve yoksul çocuklara yardım için kurdukları vakıfa destek vererek güçlendimiştir. “Ojos Así“, “Whenever Wherever”,“La Tortura“, “Hips Don’t Lie“, “Beautiful Liar” gibi hit şarkılara imza atmıştır. 


ilk albümü olan Magia ile 1991 senesinde müzik raflarındaki yerini almıştır. 1993 yılında ise ikinci albümü  Peligro yayınladı. iña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isimli şarkısıyla o dönemde 20 yaşında olan Ricky Martin‘in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçilmeyi başardı. 1995 yılına gelindiğinde ise  Latin Amerika’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü stüdyo albümü Pies Descalzos‘ı piyasaya çıkardı. 5 milyon  satan son albümünün başarısından sonra Emilio Estefan‘ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek ve yine İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones? 1998’de müzik marketlerindeki yerini aldı. Uluslararası  hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü artık Güney Amerika sınırlarını aşan ve tüm dünyanın tanıdığı bir şarkıcı olan Shakira, 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi olmayı  da başardı. 


2001 yılında dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service‘ten çıkan Whenever  şarkıcının yıldızını daha da parlattı ve Shakira tüm dünyada 15 milyon satış yaparak büyük bir başarının altına imzasını atmış oldu. Underneath Your Clothes, “Te Dejo Madrid“, “Objection (Tango)” ve “The One” gibi hit şarkıları da bünyesinde bulunduran Laundry Service, Shakira’nın Kuzey Amerika‘da da yıldızının parlamasını sağladı. 2002‘de hitlerini bir araya getirdiği İspanyolca albüm Grandes éxitos‘ı çıkaran Shakira, aynı yıl Suerte ile MTV Video ödülü kazandı.  8 Şubat 2006‘da Shakira ikinci kez Grammy ödülününe layık görüldü. Sanatçı diğer albümleri ise 2007 – Oral Fixation Tour 2007 – Oral Fixation Volumes 1&2 2009 – She Wolf 2010 – Sale el Sol 2011 – Live From Paris 2012 – Get It Started (pitbull) 2017 yılında ise El Dorado albümünü yayınlamıştır. Yapmış olduğu albüm çalışmarın da büyük başarılar yakalamayı başarmış bir yıldızdır.


Yorumlar ( 0 )