Başlıksızşib-1-1567329444.jpg

Japon Bilgesine Hayran Kaldıysanız: Şibumi Benzeri En iyi Romanlar

Metehan Yeşilyurt

Kitap severler bu kitabı çok iyi bilir. Özellikle polisiye roman sevenler. Belki benim de hayatımda en beğenerek okuduğum romanlardan biridir Şibumi. Bu nedenle kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Şimdi gelelim Şibumi'nin özetine. Yarı Rus, yarı Alman asıllı koyu bir Amerikan düşman. İnanılmaz ölçüde karışık ve özgün bir roman kahramanı Nicholai Hel. Şanghay’da doğmuş, bir Japon generali tarafından büyütülmüş; bir Japon bilgesinden de “Go” oyunu öğrenmiş. Bask dili dahil yedi dili ana dili gibi konuşuyor. Plastik kartla ya da kurşun kalemle bir insanı rahatlıkla öldürebilecek ustalıkları da edinmiş. Üstün düzeydeki “yakın algılama” yeteneği yüzünden fotoğrafı bile çekilemeyen bu profesyonel terörist avcısı, terörcü, korkusuz mağaracı, yenilmez savaşçı ve gerçek feylosof, günün birinde emekli olarak yaşadığı şatosundan çıkıyor; amansız ve acımasız bir dövüşe katılmak üzere….

Şibumi romanını okuyanlar için bu romana benzer en iyi kitapları biraraya getirmeye çalıştık. Eğer bu kitap önerilerinin arasında sizin de okuduğun kitaplar varsa oy verebilir yorum yapabilirsiniz. Hadi gelin en iyi şibumi benzeri romanlar listesine göz atalım.


1

0
1erkekhakkinda-1567330964.jpg

1 Erkek Hakkında

Hayatında hiç çalışmamış olan Otuz altı yaşındaki bekar ve çocuksuz Will. Günlerini televizyon izleyerek, dergi okuyarak ve Londra’nın gözde kulüplerine giderek geçirir. İlişkileri hep aynı nedenle sona erer: Evlenmekten delicesine korktuğu için kız arkadaşları onu bir süre sonra terk ederler. Ama Will sonunda harika bir sevgili edinme yolu bulur: Dul, çocuklu annelerin dayanışma toplantılarına katılır. Burada yolu güzel bir kadınla değil, on iki yaşındaki Marcus ile kesişir. . . .

2

0
IMG_2817++-1567330823.jpg

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı

Otobiyografi ve felsefi denemetürlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir “kült kitap”. Romanda bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğu anlatılıyor. Yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir “stil” cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, “stilize” nesneler, “stilize” insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı Amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçiyor, bir dağa tırmanıyor ve en sonunda okyanusa varıyorlar. . . .

3

0
IMG_20181207_145116-1567330696.jpg

Veronika Ölmek İstiyor

Veronika, hayatında her istediği yolunda gidiyor gibi görünen, yakışıklı erkekler ile takılan genç bir kadındır. Fakat bu durumdan kendisi hiç mutlu değildir. Veronika'yı değerli ve mutlu hissettirebilen bir olay olmamasına karşın Veronika bu durumdan mutlu değildir. Bunları düşünerek bir intihar girişiminde bulunan Veronika uyandığında kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ömrünün az kaldığını öğrenen Veronika, akıl hastanesinde kaldığı süre boyunca başkalarını tanıyarak bakış açısını değiştirecektir. . . .

4

0
9496732041266-1567330584.jpg

Mona Lisa Aşırı Yükleme

Gibson Nintendo’nun sevimli oyun enstrümanı olarak aramıza kattığı Power Glove’un, “giyilebilir teknoloji” evreniyle artık gündelik yaşamımızın bir parçası olduğu; VR gözlüklerimizle yeni dijital evrimimizin hazırlandığı ve siber güvenliğin günden güne çöken duvarlarına karşılık faşizmin inşa ettiği yenilerinin hayatımıza yön vermeyi planladığı çağın hazırlık aşamasını anlatan ve yakın gelecek felsefesinin ana hatlarını belirleyen isimdir. William Gibson için; 80’lerin cyberpunk dehası, 90’ların siber görselliğinin mucidi, 2000’ler sonrasının “fütürist” antropoloğu ve yeni dilin yaratıcısı olarak yapılan nitelemeler abartılı ya da yanlış değildir. . . .

5

0
0000000263639-1-1567330497.jpg

Köstebek

Casusluk romanları içinde bir klasik olan Köstebek kitabı, bir casusun sırtına yediği iki kurşun, İngiliz istihbaratı Circus’ta büyük bir skandala neden olur. Circus’un başındaki “Kontrol” ölmüş, sağ kolu George Smiley bu durumdan dolay emekli edilmiştir. Fakat Smiley’nin emeklilik günleri, Circus’a neredeyse otuz yıl önce sızmış ve artık üst kademelerde kendine yer edinmiş bir Sovyet casusu olduğu haberiyle kesintiye uğrar. Soğuk Savaş günlerinden ezeli rakibi Karla’nın İngiliz istihbaratına bir köstebek yerleştirecek ve bu köstebeği bulmak için sadık bir ekip kurarak büyük bir tuzak kurarak hainin kim olduğunu öğrenmeye çalışacaktır. . . .

6

0
0000000402598-1-1567330300.jpg

Çakal

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle'e yapılmak istenen bir suikasti anlatan kitap bu türün öncü ve en çok beğenilen kitaplarından olmuştur. “De Gaulle’ü öldürmeye hazır mısınız?” Boğuk bir sesle konuşmuştu. Ama sorusu yankılanıp odanın içini doldurmuş gibiydi. İngiliz, bakışlarını yeniden ona yöneltti, gözleri yine her türlü anlamdan yoksundu. “Evet” dedi. “Ama bu iş size çok pahalıya mal olacak” Nereden ve ne zaman geleceği belli olmayan bir kiralık katil'in korkusu tüm gizli servisi harekete geçirdi. Kovalamaca pazarlığın ardından başladı. . . .

7

0
3223f663d2f53baa5150f04b14b5b62d-1567330211.png

Savcı

Savcı Carolyn'in bir gün evinde ölü bulunmasının ardından aynı departmandan arkadaşı olan savcı Rusty'den davayı üstlenmesi istenir. Rusty soruşturmanın detaylarına indikçe, Carolyn'in hayatında gizli tuttuğu sırlara yavaş yavaş ulaşmaya çalışır. Ancak kendisinin de sırları vardır. Carolyn'in eski erkek arkadaşlarının biridir ve ona tutkuyla bağlıdır. Bu sırlar ortaya çıktığı andan itibaren cinayet odakları olur. Carolyn'in evinden alınan parmak izleri, telefon kayıtları ve birçok şey Rusty'i hedef göstermektedir. Rusty biranda olayların ortasında bulur kendini. Nevrotik bir kadınla tek çocuklu mutsuz bir evlilik süren Rusty, seçimlerde kaybettiği için onu suçlayan başsavcının baskısı altında ezilip, kendini aklamaya çalışırken en büyük kavgası kendi iç sesiyle olacaktır. Dönen bir girdabın içine çekildikçe, gerçek katile ne kadar yakın olduğunu fark eder. . . .

8

0
95d06fb01de383cac98ea086e8bb5283-1567330062.png

Gülün Adı

Avrupa 13.yy'da siyasi çalkantılar içine sürüklenmiştir. Büyük mevkilerdeki isimlerin arasında bir yetki savaşı başlamıştır. Kiliseler halk üzerinde büyük etki sahibi olduğundan dolayı imparator devleti ve insanları istediği şekilde yönetememektedir. Hristiyan tarikatlar arası kavgalar, cinayetler bu romanın temel taşlarını oluşturuyor. Roman siyasi ve dini konulara üstesinden durarak bir cinayeti konu alan polisiye kurmaca etrafında 13 yy İtalya’sının dini, siyasi, fikri ve inanç dünyası betimlenmiştir. Ruhban sınıfı ölçüsüz derecede güçlü, skolâstik düşünce egemendir. Papa, Kilise-devlet-tarikatlar arası çekişmeler yaşanırken Manastır Kütüphanesi etrafında olaylar genişlemeye başlar. . . .

9

0
9786059441841-1567329745.png

Gözcü

Milyar dolarlık bir servetin tek vârisi olan Larkin Conner Barkley adındaki sosyetik güzel son model Aston Martin’iyle sabaha karşı son sürat Los Angeles sokaklarını arşınlarken feci bir kaza geçirir. Bu kaza ona tahmin ettiğinden çok daha pahalıya mal olacak ve şişkin cüzdanı bu kez onu kurtarmaya yetmeyecektir, çünkü yanlış zamanda yanlış yerdedir ve çarpıştığı arabadakiler de yanlış kişilerdir. Çılgın partilerin aranan ismi gizli bir federal soruşturmanın tek tanığıdır artık. . . .

10

0
Olasılıksız-1567329648.jpg

Olasılıksız

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman… . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Şibumi Romanları, Şibumi, Roman, kitap, En Güzel Şibumi Romanları, Şibumi Alternatifi, Şibumi Benzeri Romanlar
Yorumlar ( 0 )