Sığacık-1567009172.jpg

Sığacık Köyü

Tarık Kamanlı

Başlığı Paylaş

En Güzel Ege Köyleri listemizdeki Sığacık aynı zamanda Türkiye’de en sakin şehir ünvanını almıştır. Sığacığın en güzel özelliği Seferihisar’ın kıyısında bulunan sakin bir balıkçı köyü olmasıdır. Hem de bir sürü noktasında sakin şehri simgeleyen salyangoz çizimlerini görebilirsiniz. Hem yeni kaçış noktası arayışları hem de buranın güzel konumu uzun müddet gizli kalmasına mani oldu ve kısa müddette oldukça popülerleşti. 


Sığacık'ta neler yapılır?

Sığacık Kalesi ve kaleyi çevreleyen minik sokakları kesinlikle turlayın. Minik taş haneler, hane pansiyonlar şayet mevsiminde giderseniz çiçekler ve sarmaşıklarla kaplanıyor ve çok güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Sığacık’ın en hayat dolu noktalarından birisi de Teos Marina. Burası bu arada Yunanistan’ın Sisam adasıyla irtibat kuran bir gümrük kapısı.

Eğer gününü eşit getirebilirseniz pazar günleri kurulan pazar da oldukça alaka çekici. Etraf köylerden imalat yapan rençperlerin, kadınların tezgah açtığı pazarda buraya has bir sürü fark ot, ev yapımı reçel, börek, gözleme, ev şerbeti ve sebze meyve bulabilirsiniz.

Günü deniz kenarında geçirmek isterseniz de Akkum, Ekmeksiz ve Akarca en tanınmış plajları. Ziyaretçiler tarafından en çok seçenek edileni ise Akkum.

Ayrı olarak limandan kalkan teknelerle Seferihisar koylarını bulguya çıkabilirsiniz.

Köye 3km mesafedeki Teos Antik Şehiri‘ni görmeden geçmeyin. Aktif dönemindeyken en büyük liman şehiri olan Teos’ta kazılar hali hazırda devam ediyor. İyi savunmuş antik şehirlerden birisi olan Teos’a birkaç saat ayırın kesin. Seferihisar içinde hizmet veren Etnografya Müzesi de enteresan noktalardan. Hazır buraya gelmişken takriben 200 yaşında olan Ulu Camii‘yi de ziyaret edebilirsiniz.

Daha uzak noktalara uzanayım derseniz de şayet pasaportunuz yanınızda ise Samos’a geçebilirsiniz. Sabah 8.00’de gidiş akşam 19.00’da dönüş olmak üzer feribotlar hizmet veriyor. Araba vapuru saatleri ve ücretlerle alakalı buraya bakabilirsiniz.


Sığacık'ta nerede kalınır?

Sığacık’ın burun bölümüne yakın Maya Bistro Hotel ve özel koyu sayesinde kanoyla gezme olanağı da sağlayan Teos Village iyi bir tercih olabilir.


Sığacık'a Nasıl gidilir?

Sığacık, Seferihisar’a 5km, İzmir’e ise 52 kilometre mesafede. Ayrı olarak Seferihisar’dan 640 numaralı belediye otobüsleri ile de erişmek olası,


Sığacık, türkiye, en sakin şehir, türkiyenin en sakin şehri, egenin en güzel köyleri
Yorumlar ( 0 )