sultanahmet-1547734418.jpg

Sultanahmet Camii - İstanbul

Aslı Baran 17 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

Sultanahmet Camisi ünlü Türk Mimar Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. İstanbul’un tarihi yapılarından birisi olan cami, her yıl onlarca turist tarafından ziyaret edilir. Türkiye’nin tek 6 minareli selatin camisi olma özelliğine sahip olan yapıt, Avrupalılar tarafından “Mavi Camii” olarak bilinir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen cami, dönemin Osmanlı Padişahı I.Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Tarihi yarımadada yer alan cami, Osmanlı mimarisi ile İslami mimari özellikleri taşır.

Eski adı At Meydanı, bugünkü adı Sultan Meydanı olan alanın güneydoğusunda yer alan yapıtın cami bölümünün yapımına 1609 yılında I.Ahmet tarafından atılan temel ile başlandı,, cami yapımı 1619 yılında tamamlandı, diğer yapılar ise 1620 yılında tamamlandı. Cami, arasta, darüşşifa, imaret, üç sebil ve türbelerden oluşan külliye için ayrılan alanda bulunan köşk ve konaklar yıkılarak, külliye için uygun yer oluşturuldu.

Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa, Ayasofya’nın tam karşısına gelen caminin dış mimarisinde Mimar Sinan’ı örnek alsa da, iç mimaride kendine has yenilikler yaptı. Caminin iç avlusunu yüksek tutan Mehmet Ağa, külliyenin iç avlusunun diğer yapılara hakim olmasını sağladı. Altı minaresi bulunan Sultanahmet Camisi ile ilgili bir efsaneye göre, Padişah I.Ahmet minarelerin altından yapılmasını ister, cami için ayrılan bütçe altın kaplama tutarını karşılamay yetmez, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’nın padişahın “altın” sözünü “altı” diye anladığı ve bu nedenle camiyi 6 minareli olarak planladığı söylenir. Cami külliyesi İstanbul’un en büyük yapı topluluklarından biridir.

Caminin iç mimarisinde 20 binden fazla İznik çinisi kullanılmış olup, Avrupalılar tarafından kullanılan Mavi Cami ismi de buradan gelir. Çinilerde kullanılan desenlerin başında lale, sümbül, karanfil ve kıvrık dal motifleri gelir. Çok sayıda penceresi olması iç mekanı oldukça aydınlık yapar, duvarların ikinci pencereye kadar mavi rengin egemen olduğu İznik çinisi ile kaplıdır, bu nedenle cami içi, mavi ve aydınlık bir görünüme sahiptir. Caminin mihrabı çok ince bir işçiliğe sahiptir. Mihrabın için çiçek motifli çinilerle kaplı olup, yontulmuş mermerden yapılmıştır. Zümrüt, gül ve yaldız gibi detaylarla süslenmiş, 100 adet Kur’an işlenmiş mihrabı bulunan caminin duvarlarında yer alan tabletlerde halifelerin ismi ile Kur’an’dan ayetler bulunur.

Müslümanlar için manevi değeri büyük olan Sultanahmet Camisi ibadete açıktır, her gün onlarca kişi ibadetini yapmak ve gezmek için camiyi ziyaret eder. Mimarisi ve tarihi eser olması nedeniyle yabancı turistlerce de ziyaret edilen yapıt, İstanbul’un kültürel, tarihi ve dini miraslarından biridir. 

Yorumlar ( 0 )