tarantula-1557491704.jpg

Tarantula

Melike Güney 10 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Bakıldığında birçok kişi için korkunç bir hayvan gibi gelen tarantula bazı kişiler için de ilgi çekici bir hayvandır. Bu bakımdan kimileri evcil hayvan olarak tarantula beslemektedir. Tarantulaların özelliklerinden bahsedecek olursak; bu hayvanlar eklembacaklılar gurubuna dahil bir hayvan türüdür fakat böcek değildirler.

Yüzlerce türü bulunmaktadır. Bu hayvanın bedeninde yüksek miktarda çinko bulunduğu için Kamboçyalılar bu hayvanı besin kaynağı olarak çocuklara özellikle yedirmektedirler. Bu hayvanlar böcek ve örümceklerle beslenirler. Böcekler ve örümcekler dışında besin kaynağı olarak kuşlar, küçük yılanlar, fareler ve amfibleri de tüketirler. Yeme biçimleri olarak yakaladıkları hayvanları önce eritirler sonra çorba kıvamına getirip yerler. 

Bu hayvanlar oldukça uysal bir hayvan oldukları için evcil olarak kolaylıkla beslenirler. Bu hayvanları beslerken düşmemelerine özen göstermelisiniz. Çünkü düştükleri anda ölme riskleri yüksektir. Tarantulaların narin yapıları vardır. Bu açıdan düşme gibi durumlarda iskeletleri hemen zarar görebilir. 

Tarantuların ömürleri cinsiyetlerine göre değişir. Dişi olanlarının 30 yıla kadar yaşayabildikleri ancak erkek olanlarının 5- 10 yıl gibi ömürleri olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca dişi tarantulaların büyüklükleri erkeklerinkine nazaran daha uzundur. Bu hayvanların önemli bir özelliği de vücutlarında ipek üreten kısımları olduğudur. Renk olarak siyah, beyaz, kobalt mavisi, sarı çizgili gibi farklı renkleri bulunur. Farklı renklerde olmaları cinsel seçilme ve av ve avcı ilişkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Bu hayvanların ilginç özelliklerinden biri de aç kaldıkları durumlarda bacaklarını yiyebilmeleridir. Rejenerasyon yetenekleri sayesinde kopan bacaklarının yerine başka bacakları yeniden üretebilirler. Toplamda 8 adet gözleri olmasına rağmen görme yetenekleri çok yüksek değildir. Bedenlerindeki tüylerle sesleri, titreşimleri algılarlar. Özellikleri ve şekilleri bakımdan ilginç olan bu hayvanların sanıldığı üzere çok da ürkütücü olmadıkları böylece anlaşılmaktadır.

Yorumlar ( 0 )