weeknd-1557831679.jpg

The Weeknd

Efe Egeli 14 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Abel Makkonen Tesfaye veya tanınan sahne adıyla The Weeknd (d. 16 Şubat, 1990), Kanadalı R&B şarkıcısı, söz yazarı ve prodüktör. Abel kayıt almaya ilk olarak "Get In There" isimli şarkısı ile başladı. Daha sonra Tesfaye, Toronto'da Jeremy Rose isimli bir yapımcı ile tanıştı. Rose'un karanlık R&B için "The Weekend" isimli bir projesi vardı. İlk önce Curtis Santiago'yu denedi. Fakat daha sonra enstrumanlarından bir tanesini Tesfaye için çaldı. Bunun üzerine Tesfaye freestyle yaptı ve albüm çalışmalarına başladılar.

3 şarkı yaptı, bunlar "What You Need", "Loft Music", ve "The Morning" ve Abel'in söylediği fakat Rose'un umursamadığı diğer parçalar. Daha sonra Tesfaye "The Noise" isminde bir R&B grubunun içinde bulundu. Rose da Tesfaye'yi şarkılarında daha fazla seks, uyuşturucu ve fahişeler hakkında bahsetmesi konusunda cesaretlendirdi. 

Abel, Rose'a uyarak partiler verip müzik yapmaya devam etti bu sırada çok iyi arkadaş oldular. Buna rağmen Rose bu projeden geri çekilde çünkü o ve Abel arasında yaratıcılık açısından çok fark olduğunu anladı ve Abel'e "club" türü müzik yapması için ısrar etti. Fakat Abel bu fikri kesinlikle reddederek Rose ile yollarını ayırdı. 

Nisan 2012'de The Weeknd, Coachella Festivali'nde sahneye çıkarak Amerika turuna başladı. Grubuyla beraber çeşitli büyük şehirlerde konserler verdi ve Rolling Stone tarafından büyük övgü aldı. Tesfaye ve grubu Avrupa turlarına İspanya ve Portekiz'de yapılan Primavera Müzik Festivali'nde başladılar ve bunu Londra'da Wireless Festivali, Paris ve Brüksel'de yapılan konserler takip etti. 

Londra'da ki ilk şovunda Micheal Jackson'ın Dirty Diana parçasını söyledi ve büyük övgüler aldı. Haziran ayında Balloons Trilogy'nin 8 milyon kere indirildiği görüldü ve bu albüm bir yıl sonra yayınlanacaktı. Eylül 2012'de The Weeknd, Republic Records ile anlaştı ve kendi stüdyosu XO'yu kurma yoluna gitti. 

Toplama olan albümü Trilogy ise Kasım ayında çıkışını yaptı, bu albüm önceki üç mixtape şarkıların yeniden düzenlemiş halini ve ayrıca üç bonus şarkı içeriyordu. Ayrıca daha önce yollarını ayırdığı Jeremy Rose'u da yapımcı olarak şarkılarına yazdı.

Dördüncü stüdyo albümü Starboy, 25 Kasım 2016'da raflardaki yerini aldı.

Yorumlar ( 0 )