tuba-1557150270.jpeg

Tuba Büyüküstün

Aslı Baran 06 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Ad Soyad: Tuba Büyüküstün 

Doğum Tarihi: 05 Temmuz 1982 

Nereli: İstanbul 

Meslekler: Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu 

Tam adı Hatice Tuba Büyüküstün olan güzel oyuncu, 5 Temmuz 1982 tarihinde, İstanbul‘da dünyaya geldi. Aslen Erzurum kökenlidir. Orta öğrenimini İstanbul Özel Doğuş Okulları‘nda tamamlayan Büyüküstün, daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünü kazandı. Üniversite öğrenimine devam ederken bir yandan da reklam filmlerinde rol alarak TV dünyasına girmeye başlayan başarılı oyuncu, yönetmen Tomris Giritlioğlu sayesinde oyunculuğa başladı. 


2003 yılında, Aydın Bulut‘un yönettiği TV dizisi Sultan Makamı‘nın son bölümlerinde rol alarak oyunculuğa adım atan Büyüküstün, 2004 yılında Çağan Irmak‘ın yönettiği ve 1980 dönemi öncesindeki Türkiye‘nin farklı bakış açılarından hikayesini anlattığı Çemberimde Gül Oya adlı dizisinde Zarife karakterini canlandırarak kariyerine çok önemli bir adım attı. 2004 yılında Cemal Şan‘ın yönettiği TV filmi Gülizar‘da rol alan genç oyuncu, bu rolüyle Sırbistan Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festival Bar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 


2006 yılında çekilen komedi filmi Sınav sayesinde ünlü oyuncu Jean Claude Van Damme ile beraber çalışma fırsatını yakalayan oyuncu, 2007–2009 yılları arasında 71 bölüm olarak yayınlanan ve Cevdet Mercan tarafından yönetilen Asi adlı dizide, Asiye Doğan karakteri ile başrolde yer aldı. 2016-2017 yılında yayınlanan” Cesur ve Güzel” dizisinde de Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolleri paylaştı. Kabul edelim ki göz dolduran güzelliği ile en güzel Türk oyuncular içerisindeki yerini almış durumda.

Yorumlar ( 0 )