turkiyedeki-sanat-muzeleri-1546417403.jpg

Türkiye'deki En İyi Sanat Müzeleri (Resim, Galeri, Ünlü Müzeler)

Metehan Yeşilyurt

Bugün sizler için harika bir liste hazırladık. Türkiye'de sanat müzeleri, resim müzeleri, ünlü müzeler üzerine sıralama yaptık. Listemizde tabii İstanbul'daki müzeleri de görebileceksiniz.

Batılı tarzda sanat müzeleri, 19. yy sonundan itibaren yaygınlık kazanmaya başlamış, Cumhuriyetle birlikte bu müzelere gösterilen ilgi artmıştır. Ancak bu ilgi İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle gerilemiş ve bu süreç 20. yy sonuna kadar devam etmiştir. AB ile gelişen ilişkiler sonrasında 2000 yılından itibaren yeniden sanat müzelerinin oluşturulması ve korunması hız kazanmıştır.

Umut verici gelişmelere rağmen sanat müzeciliğinin hala geriden geldiği söylenebilir. Söz konusu müzelerde korunmaya değer birçok eserimizin ve koleksiyonların da bulunduğu bilinmektedir. Bunların bir kısmı aile mirası olarak aktarılmakta, dolayısıyla müzelere pek taşınmamakta, bir kısmı ise satın alınmak suretiyle müzelerimize kazandırılmaktadır.

Sarayların bünyesinde bulunan özellikle resim koleksiyonları sanat müzelerimizin temel yapısını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra yeni sanat galerilerinin açılması ve genç sanatçıların ilgisinin arttırılması yönünde teşvikler devam etmektedir.

1

0
izmir-resim-heykel-muzesi-1546870024.jpg

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

1952 yılında faaliyete başlayan müzede genellikle İzmirli sanatçıların eserleri sergilenmekle birlikte her yıl düzenlenen devlet sergilerinin de geçici süre ile sanatseverlere sunulması gelenek haline gelmiştir. Birkaç kez taşınan bina son olarak İzmir Konak’ta yer almaktadır. . . .

2

0
ankara-devlet-resim-muzesi-1546870151.jpg

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Ulus’ta bulunan bu müze 1980 yılında faaliyete girmiştir. İlk ulusal mimarlık akımının örneklerinden olan bu müzenin zengin bir koleksiyon içeriği bulunmaktadır. Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Abidin Dino gibi değerli sanatçıların eserleri bu müzede yer almaktadır. . . .

3

0
milli-saraylar-muzesi-1546870135.jpg

Milli Saraylar Müzesi

2014 yılında faaliyete geçen bu müze İstanbul’da yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı’na bağlı olarak faaliyete geçmiştir. Genellikle 19.yy eserleri sergilenmekle birlikte satın alınan çeşitli resimler de bulunmaktadır. Dönemsel olarak ünlü tarih müzelerinden bazı resimler ödünç alınarak geçici olarak sanatseverlere sunulmaktadır. Müze içerisinde yaklaşık 30 oda mevcuttur. . . .

4

0
istanbul-modern-1546870140.jpg

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Tophane’de bulunan bu müze 2004 yılında inşa edilmiş olup ülkemizdeki ilk özel modern sanat müzesi olduğu ifade edilmektedir. Eczacıbaşı Topluluğu tarafından kurulmuştur. Genellikle 1950 yılı sonrasında temin edilen sanatsal eserler sergilenmektedir. . . .

5

0
sakip-sabanci-muzesi-1546870143.jpg

Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul Emirgan’da yer alan Atlı Köşk 2002 yılında müzeye dönüştürülmüş ve Sakıp Sabancı’ya ait özel koleksiyonlar bu müzede sergilenmeye başlanmıştır. Bu müzenin en önemli özelliği koleksiyonerlerin Türk eserlerine yönelmesini sağlamış olmasıdır. 1970’li yıllarda Sakıp Sabancı düzenlenen müzayedelerde Türk eserlerine yönelmiş ve bu sayede sanat camiasının Türk eserlerine olan talebi artmıştır. . . .

6

0
santral-istanbul-1546870105.jpg

Santral İstanbul

Osmanlı’nın ilk kent elektrik santrali olan Silahtarağa Elektrik Santrali’nin müzeye dönüştürülmesi yoluyla kurulmuştur. İsmini de buradan almaktadır. Haliç’te yer alan bu müze 2007 yılında oluşturulmuştur. Müzenin özelliği, kalıcı eserler sergilemek yerine geçici etkinlikler ve sergiler düzenlemesidir. . . .

7

0
zeki-muren-muzesi-1546870090.jpg

Zeki Müren Müzesi

Türk Sanat Müziği’nin mihenk taşlarından biri olan Zeki Müren’in 1977 yılında satın aldığı ve hayatının son yıllarını geçirdiği evi bir süre sonra müze haline dönüştürülerek sanat dünyasına kazandırılmıştır. . . .

8

0
pera-muzesi-1546870063.jpg

Pera Müzesi

Önemli sanat koleksiyoncularından olan Suna-İnan Kıraç çifti tarafından kurulan bir vakıf tarafından eski bir otelin müze haline getirilmesiyle oluşmuştur. Yapı bir müze-kültür merkezi olarak tasarlanmış ve 2005 yılında faaliyetine başlamıştır. . . .

9

0
dogancay-muzesi-1546870037.jpg

Doğançay Müzesi

2004 yılında açılan müze, interaktif müzecilik anlayışının örnekleri arasında yer almaktadır. İstanbul Beyoğlu’nda yer alan müzenin bulunduğu bina beş katlı ve yaklaşık iki asırlıktır. Burhan Doğançay ile babası Adil Doğançay’ın eserleri sergilenmektedir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

sanat, müze, türkiye, eniyi, en iyi sanat müzeleri, en güzel sanat müzeleri, en ilginç sanat müzeleri
Yorumlar ( 0 )