Büyük Resif-1567008102.jpg

Türkiye’nin En Güzel Dalış Noktaları

Emirhan Tunç

Dünyanın en iyi serbest dalış merkezlerine sahip Türkiye, onlarca dalış merkezi ve eşsiz sualtı zenginlikleri sayesinde donanımlı ve serbest dalışta dünyanın odak noktası haline gelmiştir. Yerli ve yabancı su altı meraklıları, bu dalda dünyanın çekim merkezi haline gelen Türkiye'de çeşitli noktalarda donanımlı ve serbest dalışlar gerçekleştirebiliyor. 

Yaz aylarında deniz ve güneş turizminin yıllardır en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Türkiye, tüplü dalışta son senelerde onlarca dalış merkezi ve tecrübeli eğitmeniyle dünyanın parlayan yıldızı haline geldi. 254 dalış merkezi şu anda aktif olarak yerli ve yabancı dalış meraklılarına hizmet veriyor. Akdeniz 83 dalış merkeziyle en yoğun bölge olarak dikkati çekiyor.

Bilhassa Kaş, Kemer, Çanakkale, Fethiye, Ayvalık, Antalya, Mersin, Bodrum en çok ilgi gören dalış noktaları olarak öne çıkıyor. Dalış merkezleri arasında Van Gölü'ne olan alaka de her geçen gün artıyor.

Söz konusu dalış noktaları olunca Türkiye’nin adeta bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Marmara bölgesinden Ege’ye, Ege’den Akdeniz’e danış konusunda seçeneğin bol olduğu Türkiye’nin En Güzel Dalış Noktaları yazımıza göz atabilir en iyi dalış noktasına oy verebilirsiniz. Hatta gidip tecrübe ettiğiniz yerler var ise yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

1

4
11501-1567007544.jpg

İzmir - Karaburun - 9 Eylül ve Alabey Batığı

Türkiye'nin en iyi dalış noktalarından biri de İzmir'de bulunmaktadır. Eğitim dalışları için sıkça tercih edilen Karaburun’un su sıcaklığı kışın 12-13 dereceleri bulduğundan dalmaya pek elverişli olmasa da dalış merkezleri tüm yıl boyunca açıktır. İzmirli’lerin sıkça tercih ettiği Karaburun sualtı yapısıyla sıkça tercih edilen bir dalış noktasıdır. Burada genelde dalışlar bot dalışı olarak yapılır. . . .

2

4
ucakmasmavi-1567006353.jpg

Kaş - Uçanbalık Bankosu - Flying Fish

Gerek yeryüzü doğal güzellikleri gerekse su altı yapısıyla Türkiye’nin en güzel, en gözde yerlerinden biridir Kaş. İster dalış için gelmiş olun, ister deniz tatili Kaş’ın suyunu sevmeyenine rastlamak çok zordur! Gelelim Kaş’ta dalış mevzusuna! Flying Fish Kaş’a gelen bütün dalıcıların gönlünü fetheden bir dalış noktasıdır. Bu dalış noktası ismini 2. Dünya Savaşı sırasında Meis’i bombalarken uçaksavar ateşiyle düşürülmüş bir savaş uçağından alır. Savaş uçağının kalıntılarına 55 ila 71 metre derinlikte rastlamak mümkündür. Bu batığa dalış deneyimli dalgıçlar tarafından gerçekleşir ve kimi zaman denizdeki sert akıntı dalışı engeller. . . .

3

7
6dce7d8436bc411abeb2c6c7b4f458c4-1567006051.jpg

Hatay - Samandağ - Kel Dağı

Samandağ Doğu Akdeniz'de Kızıldeniz olarak adlandırılıyor. Samandağ henüz çok keşfedilmemiş fakat, sualtı zenginliği sayesinde Türkiye'de ilk sırada yer alıyor. Sualtı zenginliğine ek olarak dünyanın en uzun 10.plajı olan Samandağ Süveyş kanalına olan yakınlığından ötürü göçmen balıkların en çok görüldüğü yerlerden de biridir. Türkiye’de sualtı çeşitliliğinin en çok görüldüğü bu bölgeye gelmek ve kendi gözleriyle köpek balığı, manta gibi canlıları görmek isteyenlerin kesinlikle bu dalış rotasına uğramasını öneririz. . . .

4

2
maxresdefault-1567006992.jpg

Çanakkale - Saros - Lundy Batığı

Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi Türkiye’nin en güzel dalış noktaları listemizin sıradaki konuğu onlarca batığa sahip 1. Dünya Savaşı’nın dönüm noktasının yaşandığı Çanakkale Boğazı’nda savaş döneminde batmış 33 batık bulunmaktadır. Bu batıkların bazılarının etrafında patlamamış top mermilere rastlamak mümkündür. Batıklardan çoğu şiddetli akıntı ve diğer çevre koşulları nedeniyle tahrip olmuş fakat aradan 103 yıl geçmesine rağmen çoğu batık aynı şekilde kendini korumayı başarmıştır. . . .

5

2
Büyük Resif-1567007273.jpg

Bodrum - Büyük Resif

Kızıldeniz göçmenlerine ev sahipliği yapan Bu dalış bölgesi ve aynı zamanda Ege bölgesindeki bütün sualtı canlılarını bir arada görebileceğiniz bir dalış noktasıdır. Dalışa yeni başlamış dalgıçlar içinde oldukça uygundur. Dalışlar 4 metreden başlayarak 32-36 metrelere kadar gitmektedir. Bodrum 12 ay dalış severlere açıktır olsa da kışın su sıcaklığı 14-15 derecelere düşebilir. Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri olan Bodrum’da, ayrıca resif dalışı, Delikli Mağara dalışı , batık dalışı yapabileceğiniz mevkiler mevcut. . . .

6

1
Afkule-Manastiri-1-960x510-1567006627.jpg

Fethiye - Afkule

Türkiye'nin en güzel dalış noktalarından biri de Fethiye'dedir. Fethiye’nin en gözde dalış noktalarından biri olan Afkule Yine ileri seviye dalgıçlar için uygun olan bu dalış noktasında bizi muhteşem bir mağara karşılar. Mağaranın dibi 27 metredir ve dibe indikçe karşımıza farklı türlerde mercanlar çıkar. Mağaranın hemen yanındaki “Türk Hamamı”nda derinlik 10 metredir. Fethiye’de su sıcaklığı en düşük 18 derece olduğu için yine yaz kış dalışa uygun bölgelerden biridir. . . .

7

0
kas-dalis-noktalari-limanagzi-1567007770.jpg

Kaş - Kanyon - Dimitri Batığı

Kaş'taki diğer bir dalış noktası da Kanyonda bulunmaktadır. Her yıl binlerce dalışseverin uğrak noktası olmaktadır. Buradaki dalış noktası iki ada arasında kalıyor. Sığ bir boğazdan geçip Kanyon’un girişine erişiyorsunuz. Derinliği 20 metre olan iki davarın arasında aşağıya doğru süzülürken Kanyon’un duvarlarda göremediğimiz minik arkadaşlarımızı rahatsız etmemeye önem veriyoruz. Kanyon’un içine doğru girdiğinizde karşınıza dar bir mağara çıkıyor. Mağarada kırmızı karidesleri görmek olası olduğundan yanınızda fener bulundurmanız sizin açınızdan çok daha rahat olacaktır. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

Dalış, türkiye, türkiyedeki dalış noktaları, en iyi dalış yerleri, dalış yerleri
Yorumlar ( 0 )