eniyiplajlar-1557839703.jpg

Türkiye'nin En İyi Plajları

Emirhan Tunç

Her köşesinde ayrı bir tarih ve hikaye barındıran güzel ülkemiz, bu tarihi dokuları doğa harikası güzellikleriyle de birleştirerek eşsiz topraklar haline geliyor. Türkiye’yi özellikle konum bakımından önemli kılan ise şüphesiz ki üç tarafının denizlerle kaplı olması... 

Üç tarafı denizlerle kaplı olan güzel bir ülkenin dikkat çekici sahilleri olması da böylece kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle dünyanın her köşesinden turistlerin ilgisini çeken; kimi ödüllü, kimi koruma altında olan, kimi ise başka bir örneği bulunmayan yapıya sahip olan ve dünya sahillerinin büyüleyici güzelliğini aratmayan bu sahiller, Türkiye’nin en güzel sahilleri arasında yerlerini alıyor. 

Yaz gelmiş, tatil planları yapılmışken Türkiye’de bulunan en güzel sahillere ve bu sahillerin bulunduğu şehir ve bölgelerin özelliklerine de bu tatil planlarında yer vermemek olmaz. 


Anahtar Kelimeler: En İyi Plajlar, En Güzel Plajlar, plaj, tatil, en güzel sahiller, en iyi sahiller

1

8
ölüdeniz-1557838917.jpg

Ölüdeniz (Fethiye-Muğla)

Türkiye’nin en sakin, en mavi ve en huzurlu koylarının başında gelen Ölüdeniz, Fethiye’den 14 kilometre uzaklıkta yer alıan bir bölgedir. Ege Bölgesi’nin en güzel sahillerinden olan Ölüdeniz, dolayısıyla ziyaretçileri de kendine en çok çeken yerler arasında başlarda geliyor. . . .

2

8
kleopatra-1557838966.jpg

Kleopatra Plajı (Alanya-Antalya)

Mavi bayrak listelerinde kendine geniş bir yer edinen ve Türkiye’de rekorunu hiçbir şehre kaptırmayan Antalya’nın en beğenilen sahili... İki kilometre boyunca uzanan beyaz bir kumsal ve lacivertten turkuaza ulaşan mavinin tonları, berrak ve dingin suyun altından geçerken görebileceğiniz balıklar... . . .

3

6
kaputaş-1557839169.jpg

Kaputaş Plajı (Kaş-Antalya)

Antalya’daki Kalkan ve Kaş ilçeleri arasında bulunan Kaputaj Plajı, kanyon ağzı yapısında oluşu ve doğal güzelliğiyle Türkiye’nin en güzel sahilleri arasındadır. Dünya geneli listelerinde en güzel sahillerden biri seçilen Mavi Bayrak sahibi Kaputaj Plajı, mavinin her tonunu barındıran kıyısı ve bembeyaz kumsalıyla listelerde yer almayı hak ediyor. . . .

4

6
kelebeklervadisi-1557839125.jpg

Kelebekler Vadisi (Ölüdeniz-Fethiye)

Dünyanın sayılı güzellikleri arasında yer alan Kelebekler Vadisi, kendine has eşi benzeri olmayan özelliklere sahip olan bir sahil. Fethiye- Ölüdeniz’de bulunan ve doğasıyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakan Kelebekler Vadisi, manzarası ve sahiliyle Türkiye’nin en çok ziyaret alan yerlerinden biri. . . .

5

5
patara-1557839076.jpg

Patara Plajı (Kaş-Antalya)

Sahilleriyle ünlü Antalya’nın listemizde yer alan bir diğer güzel sahili de Patara Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Patara Antik Kenti’ne çok yakın oluşu ve Akdeniz Bölgesi’nin en uzun sahili rekorunu 18 kilometre uzunluğu ile elinde bulundurmasıyla en çok ziyaret edilen ve en çok beğenilen sahillerimizden biri de Patara Plajı’dır. . . .

6

5
sarımsaklı-1557839347.png

Sarımsaklı Plajı (Ayvalık-Balıkesir)

Türkiye’deki birçok plaja ve tatil beldesine göre daha mütevazi olan ve uygun fiyat alternatiflerle tatil yapabilme olanağı sunan Ayvalık’ta bulunan Sarımsaklı Plajı, buna rağmen ülkemizin en güzel sahilleri arasına girmeyi başarıyor. Türkiye’nin en temiz havasına sahip yerlerden biri olan bölgede birçok sahil, plaj ve konaklama olanakları bulunuyor. . . .

7

4
ılıca-1557839227.jpg

Ilıca Plajı (Çeşme-İzmir)

Türkiye’nin en çok rağbet gören tatil yerlerinden biri olan Çeşme’de bulunan Ilıca Plajı, aynı zamanda ülkemizin en beğenilen plajlarından da biridir. Çeşme’den 3 kilometre uzaklıkta bulunan ve toplamda 3 kilometre uzunlukta olan Ilıca Plajı, sığ ve temiz denizi ile açık renk kumsalın birleşimiyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. . . .

8

0
sediradası-1557839017.jpg

Sedir Adası Sahili (Kleopatra - Marmaris/Muğla)

Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın adını almış bir diğer sahil ve ada... Sakin ve güzel bir sahilin hikayesi ve tarihi olması, ülkemizin tarihle ve hikayelerle dolu geçmişi düşünüldüğünde oldukça olağan bir durum. Muğla’nın Sedir Adası’nda bulunan, Kleopatra olarak da anılan Sedir Adası sahilinin de bir hikayesi bulunuyor. . . .

9

0
iztuzu-1557838822.jpg

İztuzu Plajı (Dalyan-Muğla)

2008 yılında Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, ardından 2011 yılında Avrupa’nın En İyi Plajı, 2013 yılında ise; Avrupa’nın En İyi 7. Plajı ünvan ve ödüllerini alan İztuzu Plajı; ülkemizin belki de en önemli yerleri arasında en başlarda geliyor. . . .

10

0
amos-1557839287.jpg

Amos Koyu (Marmaris-Muğla)

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Amos Koyu, sakin ve huzurlu bir koy olan yapısıyla kendisi gibi sakin bir tatil vaat ediyor. Amos Koyu gibi bir başka doğa harikaları olan Kumlubük ve Turunç Koyları’nın tam ortasında bulunan bu koy, koyu süsleyen Amos Restoran’ın işlettiği bir plaja da sahip. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Plajlar, En Güzel Plajlar, plaj, tatil, en güzel sahiller, en iyi sahiller
Yorumlar ( 0 )