en-iyi-turk-besteciler-1551182144.jpg

Türkiye'nin en iyi şarkı bestecileri

Tayfun Türkmen 26 Şubat 2019

Birçok edebi ürün gibi şarkı sözü yazabilmek içinde ilham perisinin gelmesi beklenir ve ilham perisi geldikten sonra ise kelimelerin kağıda kolayca döküleceği zannedilir lakin hiç bir zaman öyle kolay olmaz. O kelimeleri kâğıda dökerken uygun bir düzende yazmak gerekir ki burada karşımıza iki seçenek çıkar. Birincisi şarkı sözünü yazarken besteyi de aynı anda yapmaktır. Diğeri ise mevcut bir beste üzerine sözü oturtmaktır. Şarkı sözünü yazarken besteyi de aynı anda yapmak (en azından bestenin kaba hatlarını çıkarmak) beste kabiliyeti gerektirir zira basit üç akortlu şarkılar yapmak yazan kişiyi tatmin etmeyebilir. 


Hazır bir bestenin üzerine şarkı sözü yazmak da ayrı bir uğraştır çünkü yazdığınız sözlerin bir şekilde vurgularını ve hecelerini ayarlamanız gerekir. Bestesi yapılan bir şarkının sözlerini yazmak o şarkıya his katabilmek açısından da önemli bir noktadır. Müzik piyasasına yaptıkları çalışmalar ile değer katan ve yazdıkları sözler ve besteleri ile birçok kişiyi müzik piyasasına kazandıran söz yazarı ve bestecilerimizden bazılarını sizler için listelemeye çalıştık.


Anahtar Kelimeler: beste, müzik, sezen, yalın, soner, yıldız, en iyi şarkı bestecileri, en güzel şarkı bestecileri, şarkı bestecileri 

1

2
mustafa-ceceli-1551181907.jpg

Mustafa Ceceli

Ünlü şarkıcı Cenk Eren’in vokalistliğini yapan Merih Ermakastar’ın şarkılarına düzenlemeler yaparak profesyonel aranjörlük hayatına da başlamıştır. Sonraki süreçte Ozan Doğulu ile tanışır ve o dönemde üzerinde çalışılan Kenan Doğulu‘nun ‘’Demedi Deme” albümündeki ”Aklım Karıştı” şarkısının düzenlemesini yapar. . . .

2

1
yalin-1551181861.jpg

Yalın

Tam adı Hüseyin Yalın’dır. Lise yıllarında  Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik Okulları’nda gitar dersleri almıştır. 2004 yılında Ellerine Sağlık” adlı ilk albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı Zalim büyük beğeni topladı. Albüm sonrası çıktığı turnede 40’a yakın konser verdi. Yalın’ın Zalim şarkısı, Yunanca, Rusça, Sırpça, Arapça gibi dillerine de çevrilmiştir. . . .

3

0
sila-1551182000.jpg

Sıla

Asıl adı Sıla Gençoğlu olan sanatçı, 17 Haziran 1980 senesinde Denizli’de doğdu 2000 yılında Kenan Doğulu ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. yedi yıl aralıksız olarak Kenan Doğulu’nun vokalistliğini yaparken söz yazmaya ve beste yapmaya da devam etmiştir. . . .

4

0
serdar-ortac-1551181953.jpg

Serdar Ortaç

Başarılı sanatçı 1993 yılında İstanbul’da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalışmaya başladı.. 1994 yılında ilk albümü “Aşk İçin-Karabiberim” ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yaptı. 1996’da ikinci albümü olan Yaz yağmuru’nu piyasaya sürdü. Bu albümün tamamını ispanyolca seslendirdi ve Meksikada bir albüm daha yaptı. Albümün açılış parçası olan “Ben Adam Olmam”ın İspanyolca versiyonu “Loco Para Amar” Meksika radyolarında da çalınmaya başlandı.  . . .

5

0
umit-sayin-1551181795.jpg

Ümit Sayın

Ümit Sayın’nın hayatının dönüm noktası o 1990 yılında Sezen Aksu‘nun İzmir’de verdiği bir konser sırasında yaşanan bir olay oldu. Sahneye çıkarak Sezen Aksu’ya bir parçada eşlik eden Ümit Sayın, daha sonra ünlü sanatçıdan vokalisti olması için teklif aldı. İstanbul’a gelir ve bir süre Timur Selçuk‘tan klasik gitar eğitimi aldı.  . . .

6

0
soner-sarikabadayi-1551181681.jpg

Soner Sarıkabadayi

Başarılı sanatçının şarkı sözü yazma hikayesi liseden mezun olduktan sonra üniversiteye hazırlandığı sene ayağını burktuğu ve dinlenmek için evde yalnız kaldığı sırada şarkı sözü yazmaya başlar. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Klasik Gitar Bölümü’nü kazandı ve 2008 yılında okulunu bitirdi. . . .

7

0
nazan-oncel-1551181622.jpg

Nazan Öncel

1976 yılında İzmir Radyosu’nun düzenlediği Amatör Ses Yarışmasında “Annem” adlı parçası ile birinci olmuştur.1978’de çıkan “Sana Kul Köle Olmuştum” adlı ilk 45’lik plağını çıkarmış ve 1980’de yayınlanan ‘‘Yağmur Duası” adlı ilk uzunçalarını yapmıştır.1980`de Hırçın Kız ve 1981`de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15`e girme başarısını gösterdi. . . .

8

0
metin-ozulku-1551181579.jpg

Metin Özülkü

Başarılı yorumcunun çok küçük yaşlarda müziğe olan ilgisi ve yeteneği ailesi tarafından fark edilmiştir. Dokuz yaşında İstanbul Belediye Konservutuarında keman eğitimi almaya başladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirmiştir. Profesyonel müzik yaşantısına çok erken yaşlarda başlayan Metin Özülkü, daha 9 yaşında iken ‘’Ana Kucağı” adında bir 45’lik plak yaptı. . . .

9

0
sezen-aksu-1551181094.jpg

Sezen Aksu

Müzik dünyasının en üreten sanatçılarından biri olan Sezen Aksu, beste yapma rekoru kırdı. Daha önce şarkılarını herkese vermeden önce bestelerini seslendirecek insanları belli kriterlere göre seçen sanatçının kapısı artık popçusundan arabeskçisine kadar herkese açık. . . .

10

0
sehrazat-1551181465.jpg

Şehrazat

Türk pop müziğinin en önemli bestecisi ve söz yazarlarından biridir. Kendisi müzik yorumculuğu yapsa da müzik piyasasında daha çok yaptığı sayısız besteleriyle tanınır. Yüzlerce bestesi olan Şehrazat’ın ilk meşhur olan çalışması “1990 yılında Ajda Pekkan‘ın yorumladığı “Yaz Yaz Yaz” isimli sözlerini ve bestesini yaptığı şarkıdır. Popüler müzik çalışmalarının yayında Arko ve Akbank için yaptığı kurumsal müzikler ile de bu alandaki başarısını da kanıtlamıştır. “İki Gölge” adlı İlk 45’liğini 1967-1968 yılları arasında Beyrut‘ta öğrenimini görürken yaptı. 1980’de Sevemedim Karagözlümü batı formunda söyleyerek Türkiye’de ilk maxi-single’ı çıkarmayı başarmış bir sanatçımızdır. . . .

11

0
kayahan-1551181389.jpg

Kayahan

Başarılı sanatçı çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirmiştir. Önceleri Kayahan’ın adı Nilüfer‘e verdiği şarkılarla duyulurdu. Nilüfer’in yorumladığı “Geceler“, “Kar Taneleri“, “Esmer Günler” gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına adını yazdırmıştır. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söylemiş olan ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biridir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

beste, müzik, sezen, yalın, soner, yıldız, en iyi şarkı bestecileri, en güzel şarkı bestecileri, şarkı bestecileri
Yorumlar ( 0 )