airplane-1547559306.jpg

Uçak - Airplane

Aslı Baran 15 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

1980 yapımı olan filmin yönetmenliğini, David Zucker, Jim Abrahams, Jerry Zucker ZAZ üçlüsü üstlenmiştir. Listemizde ilk sırada yer alan Airplane, geniş arkadaş grubuyla izlendiği zaman oldukça keyifli dakikaların geçirilmesini sağlayacaktır. Filmin konusu, felaket filmleriyle dalga geçmiştir. 2. Dünya savaşı sırasında pilot görevini üstlenen Ted Striker, uçakta yer alan pilotların zehirlenmesinden dolayı koltuğa oturmuştur. Daha sonra olayların peşi sıra gelmesi, eğlencenin doruklara ulaşılmasını sağlamıştır. Çeşitli olaylardan ve kötü durumlardan geçen uçak, Ted Striker tarafından yönetilmiştir. 

Uçakta yer alan kişilerin endişeli tavırları, Striker’in panik yaratmasına olanak vermiştir. Bu denli eğlenceli olan film, yılının en iyi komedi filmi ödülüne layık görülmüştür. Pilotların iyileşememesi, Striker’in başını beladan kurtarmamıştır. Ayrıca uçak içerisinde yer alan bireylerin saçma tavırları, Striker’in uçak kontrolünü kaybetmesini sağlamıştır.

Filmin sonunda tüm kötü olaylar bitmiş ve Striker uçağı indirmeyi başarmıştır. Türünün en başarılı örneği olan Airplane, geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştır. Leslie Nielsen, Robert Hays , Julie Hagerty  ve David Zucker gibi önemli isimlerin başrolünde olduğu filmin senaryosu, David Zucker, Jim Abrahams, Jerry Zucker tarafından uyarlanmıştır. ABD’nin en başarılı komedi filmi olan Airplane, 7.6’nın üzerinde Imdb puanı almayı başarmıştır. 

Yorumlar ( 0 )