ulucamii-1547734588.jpg

Ulu Camii - Bursa

Aslı Baran 17 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

Bursa’nın tarihi sembollerinden olan Ulu Camii, I.Beyazid tarafından yaptırılmıştır. Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük camilerinden biridir. Kent merkezinde konumlanan yapı, Atatürk Caddesi üzerinde yer alır. Evliya Çelebi’nin Ulu Camii ile ilgili olarak “Bursa’nın Ayasofya’sı” dediği rivayet olunur.

Caminin inşasına 1396 yılında başlanmış, 1399 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Caminin bitiş tarihi, taç kapısında yer alan kabartma yazıda yer alır. Türk-İslam tarihinin en eski camisi olarak kabul edilen Ulu Camii, Bursa’nın Ayasofya’sı olarak kabul edilir. Ulu Camii, namaz kılma alanı olarak Türkiye’nin en büyük camisidir. Cami, dikdörtgen planda, yaklaşık 5 bin metrekare bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Mimarisi muhteşemdir. Yirmi tane kubbesi vardır. Kubbeler mihrab duvarına beşerli sıralar halinde dik şekilde uzanır. Kesme taşlarla inşa edilen caminin kalın beden duvarlarının oluşturmuş olduğu masif etki, her kubbe hizasına yapılan sivri kemerlerle engellenmiştir. İki adet minaresi bulunan yapıtın minareleri yerden başlar. Batıda bulunan minare Yıldırım Beyazid tarafından yaptırılmış, doğuda yer alan minare ise Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır.

Eserin iç tasarımı da ilgi çekicidir.  İç duvarlarında ve minberde Allah’ın birliğini temsil eden “vav” harfi vardır. Tarihi caminin minberinde Güneş Sistemi’nin işlendiği kabartma motifler bulunur. Yüzyıllar önce inşa edilen tarihi yapıda, Güneş Sistemi’ne ve gezegenlere ilişkin bilgilerin yer alıyor olması, camiyi ziyaret edenleri hayrete düşürmekte.

Cami duvarlarında bulunan dev yazılar Ulu Cami’nin en önemli özelliğidir. Cami içinde 21 hattat tarafından yapılmış, 45 levha ile 87 duvar yazısı vardır. Caminin taç kapısı Abdülazizoğlu Mehmet tarafından yapılmıştır. Ceviz ağacından, hiç çivi kullanılmadan yapılan taç kapısı bir şaheserdir. Hutbenin sağ tarafında siyah bir örtü asılıdır, siyah örtü Kabe kapısının örtüsüdür.

Mısır Seferi sonrası Yavuz Sultan Selim tarafından getirilen Kabe örtüsü, Ulu Cami’ye hediye edilmiştir. Saf altın iplik üzerine işlenmiş ayetlerden oluşan örtü, uzun yıllar zarar görmeden kararmadan saklanmış, ancak hatalı restorasyon ve rutubet nedeniyle altın işlemeleri dökülmüştür. Günümüzde, örtü üzerindeki ayetler ancak parlak ışıkta okunabilmekte.

Caminin yapım aşaması ile ilgili, Ulu Cami’nin inşaasında çalışan işçileri çok güldürdüğü ve inşaatın gecikmesine neden olduğu gerekçesi ile demirci ustası Kambur Bali Çelebi’nin Yıldırım Beyazid tarafından öldürüldüğü rivayet edilir. Ayrıca Süleyman Çelebi, hayatı boyunca Ulu Cami’de imamlık yapmıştır, mezar taşı ise Muradiye’dedir. 

Yorumlar ( 0 )