venedikkarnaval-1561453991.jpg

Venedik Karnavalı

Aslı Baran 25 Haziran 2019

Başlığı Paylaş

Geçmişi 13. Yüzyıla kadar uzanan Venedik karnavalı, dünya üzerinde maskeleriyle ün salmış bir karnavaldır. Karnaval süresince insanlar renkli kostümler giyinir, Venedik maskesi takar ve Venedik’in ihtişamlı sokaklarında yürüyerek muhteşem görüntüler oluştururlar.

Ocak-Şubat-Mart aylarındaki bir aralıkta kutlanan karnaval döneminde her daim turistlerle dolu olan Venedik, bu aylarda en kalabalık dönemini yaşar. Bu nedenle karnaval zamanında şehri ziyaret etmek için önceden rezervasyon yapmanız gereklidir. 

Venedik karnavalının nasıl başladığı hakkında ise net bir bilgi bulunmuyor fakat karnaval için en kuvvetli söylenti şöyle; 1348 yılında şehri altüst eden ve çoğu kişinin ölümüne sebep olan veba salgınında, hayatta kalan hasta olmuş insanlar yüzünü ve vücutlarını gizlemek için uzun kıyafetler ve maskeler giymeye başlamışlar. Zaman geçtikçe maskeler ve kıyafetler şekillenmiş ve Şehrin simgesi haline gelmiş. Durum böyle olunca maskelerin ismine de Venedik maskesi denilmiş. Renkli ve hoş maskelerin yanında o dönemin izlerini taşıyan çirkin maskelerde bulunuyor. 

Bir diğer söylenti ise zengin ve fakirlerin arasındaki ayrımcılığı kaldırmak için yapılan bir eylem gibi bir olayın günümüzde festivale dönüştüğü söyleniyor. Venedik karnavalının süresinin ilk başta 1 hafta olduğu, sonrasında şehrin artan nüfusundan ve hareketliliğinden dolayı bu zamanın uzatıldığı söyleniyor. 

Günümüzde ise festival toplam 11 gün sürüyor. Karnavalda yapılanlara gelecek olursak en başta maskenizi takıp şehirde turluyorsunuz. Dilerseniz kostümlerle fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Karnaval boyunca çeşitli etkinlikler konserler ve eğlenceler düzenleniyor. 


Yorumlar ( 0 )