Vinka Medeniyeti-1557836224.jpg

Başlığı Paylaş

Avrupa’nın en eski medeniyetlerinden olan Vinka Medeniyeti M.Ö 5500 yıllarında hüküm süren bir uygarlıktır. O tarihte yaklaşık 1500 yıl hüküm süren vinkalar günümüzde Sırbistan ve Romanya topraklarında yaşadığı bilinmektedir. Bu medeniyet ile ilgili ilk bulgular 20. Yüzyılda arkeolojik kazılarda ele geçirilmiştir.

Vinkalar’a ait bulunmuş olan üstün madencilik eserleri o dönemde vinka Medeniyeti’nin Avrupa’da ilk madencilik faaliyetlerini yürüten uygarlık kanısını güçlendirir nitelikte. Yazıyı bulduklarına dair henüz resmi kanıt ve ya bulgu bulunmasa da yazıdan önceki dönemde kullanılan sembollerin yaygın olduğu M.Ö 4000 yılında tarihlenen taş tabletlere ulaşılmıştır.

Medeniyet hakkında bir başka bulgu, bazı mezarlarda bulunmuş, hayvan şeklindeki oyuncak heykeller, çıngırakların hem çocuklara hemde sanata ayrı ilgi duyduklarının kanıtlarından biridir. Çok düzenli bir medeniyet kurmuş olan Vinkalar’ın yaşadıkları şehirlerde çöp toplama alanları ve ölülerin topluca gömüldükleri mezarlıklar bulunmuştur. yani bu tip modern uygulamaları günümüz medeniyetlerine özgü olduğunu düşünmemiz tamamen yanlış olur.

Yorumlar ( 0 )