wieliczka-tuz-madeni-1546870294.jpg

Wieliczka Tuz Madeni

Efe Egeli

Başlığı Paylaş

Polonya’nın 1 saat uzağındaki tuz mağarası olan wieliczka tuz madeni bir zamanlar yeraltı şehri olarak da kullanılmıştır. Yüzüklerin efendisi’n deki mağaraları andıran bu doğal oluşumun en önemli özelliklerinde birisi dünyanın en eski ve büyük tuz madeni olmasıdır.

UNESCO dünya Mirası listesinde yer alan Wieliczka tuz madeninde bazı Lehistan krallarının evlilik törenleri burada yapılmıştır. bilinen en eski geçmişine göre maden tarih öncesi çağlardan beri kullanılmıştır. 1996 yılında tuzların düşük fiyatı ve mağaradaki bir çöküntü sebebiyle turlara ve halka kapatılmıştır.

Mağaranın derinliği yaklaşık olarak 327 m ve tünellerin  uzunluğu 300km civarıdır. Fakat ziyaretçile açık olan ve gezzebildiği 3.5 km ile sınırlıdır. İçeri girmek isteyen Gruplar belli bir ücret karşılığında, rehber eşliğinde asansörle inerek yeraltı şehrini gezmeye başlarlar. Mağaranın gezilecek bölümün de insanların ve mitolojik tanrı ve karakterlerin heykelleri bulunmaktadır.

Heykellerin bazıları ve şamdanlar tuzdan yapılmıştır. Şamdanlarda kullanılan ışığı geçirebilmesi ve kristal gibi olabilecek şekilde oyulmuştur. Ziyaretçilerin gezebileceği yolun sonunda ise bir katedral bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeraltı gölü bulunmaktadır. Bu gölden su almak veya içmek yasaktır. Ayrıca suyun cilde ve hastalıklara çok iyi geldiği de söylenir.

tuz, madeni
Yorumlar ( 0 )