winrar-1555327318.jpg

WinRAR

Efe Egeli 15 Nisan 2019

Başlığı Paylaş

1995 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüştür ve aradan geçen zamanda sağladığı başarılı performans ile veri sıkıştırma türünde en popüler program olma başarısını sağlamıştır. WinRAR ‘ın ana yazılımı veri sıkıştırma ve dosya arşivleme şeklindedir. WinRAR ‘ın geliştiriciliğini Eugene Roshal ve Alexander Roshal yapmıştır.


Programından özelliklerinin başında grafik, metin, ses vb. şeyler, 32 ve 64 bit Intel programları için oluşturulmuş sıkıştırma düzeneği bulunmaktadır. Özelliği gereği RAR ve ZIP arşivlerini oluşturabilir ve arşivlenmiş onlarca formattaki dosyaları açabilmektedir. Sunduğu en önemli özelliklerden birisi de hasar görmüş arşivleri kurtarabilmesidir. Kullanıcıların en çok sıkıntı yaşadığı konulardan birisi arşivlerinin hasar görmüş olmasıdır. 


Bu yüzden dosyaların bir kısmına erişim sağlayamamaktadırlar ancak WinRAR bu arşiv hasarlarını ortadan kaldırarak kullanıcıların dosyalarını kurtarmalarını sağlayabilmektedir. Her türlü sıkıştırılmış ya da arşivlenmiş dosyayı WinRAR sayesinde şifrelemek de mümkündür.

Yorumlar ( 0 )