yamac-parasutu-1558599009.jpg

Yamaç Paraşütü

Ahsen Metin 23 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Yamaç paraşütü serbest paraşütten son derece farklı, en az onun kadar eğlenceli bir spor dalıdır. 1980’li yılların başında serbest paraşütün bilindiği ve yapıldığı bir dönemde diğer alanlardaki gibi  bu alanda da yenilikçi sporcular bulunmaktaydı. Normal paraşütlerle yüksek bir binadan veya uçaktan atlamak yerine yamaç ve dağlardan atlamaya başladılar. Bunun en büyük nedeni paraşütten daha hafif daha esnek bir hava aracı arayışıydı. 


Zamanla bu denemeler sayesinde daha hafif daha esnek, küçük, havada süzülmeyi daha az maliyetli hale getiren paraşütler tasarlandı. Sonrasında günümüzde Yamaç Paraşütü adını verdiğimiz yeni bir spor dalı ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde Yamaç paraşütü yapan kullanıcılar gün geçtikçe artmaya başladı. Çünkü serbest paraşüte kıyasla bu spor dalında saatlerce havada süzülmek mümkün. Ayrıca kalkıştan hemen önce paraşüt çantası 2-3 dkda kolayca hazırlanabilir. 


Kolay bir eğitim olan temel uçuş becerisi eğitiminide sadece birkaç haftada öğrenebilirsiniz. Yamaç Paraşütü yaparken tek ihtiyacınız olan malzeme bir paraşüt ve anı olarak saklamak isterseniz bir aksiyon kamerası. Ancak yamaç paraşütünün basit görünümüne kıyasla çok karmaşık ve zeka gerektiren bir tasarımını da göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu sporu yapmadan önce eğitim mutlaka alınmalıdır. Ülkemizde bu spor dalının eğitimini veren yüzlerce eğitim merkezi bulunmaktadır.

Yorumlar ( 0 )