burningmanfest-1561453634.jpg

Yanan Adam Festivali ( Burning Man Festival )

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Festivalde sabah hazırlık yapılmakla birlikte en çok gece eğlenceler düzenlenmektedir. Her yıl Ağustos-Eylül ayları arasında Nevada’daki Black Rock çölünde kutlanır. Festival ismini festivalin sonundaki kapanış etkinliğinde yakılan kukla adamdan alır. Festival ilk kez 1986 yılında Larry Harvey ve arkadaşları tarafından yapılmıştır.

Festivale katılabilmeniz için önceden rezervasyon yapıp bilet almanız gereklidir. Festivalde özellikle geceleri etkinlikler ve eğlenceler düzenlenmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere yanan adam kuklası bu festivalin ana sembolüdür. Öncelikle Festivale gitmeden önce Nevada’nın Reno şehrinde buluşuluyor. Festival girişinde içeriye girmek isteyen katılımcılar kuyruk oluşturuyor. Her yıl yaklaşık olarak 70.000 kişi festivalde yerini alıyor. 

Girişte her araba kontrolden geçiyor ve bilet kontrolü yapılıyor. Girişte sizi çıplak bir ekip bekliyor. İlk kez katılıyorsanız size sarılıyorlar. İlk kez katılanlar sonrasında kumlara yatıyorlar. Çölde ulaşım için bisiklet alıyorsunuz ve bisikletle festivali bitene kadar geziyorsunuz. Süslü bisikletler birbirinden farklı süslendiği için karışmıyor. Festivalde çuval yarışı da olmak üzere 50 den fazla her zevke uygun oyun bulunuyor. 

Ayrıca festivalde en güzel şeylerden biride her şeyin ücretsiz olması. Gece olduğu zaman inşa edilmiş yapılar, farklı yaratıcı ürünler ışıklarla kaplanıyor. Festival sonunda ise yanan adam kuklası da dahil, çöpler yakılıyor ve çöl kirletilmemiş oluyor.

Yorumlar ( 0 )