s-65d57c0e2bdbbde97bae21a5dc0d32664d30ccf4-1566944141.jpg

Yaşanmış Hikâyelerden Uyarlanan En İyi Filmler

Efe Egeli

Belki de en etkili filmler yaşanmış hikayelerden uyarlanan filmlerdir. İzlediğimiz bu etkileyici hikâyeler kimimiz için ilham kaynağı olmuş, düşündürmüş ve tüylerimizi diken diken etmiştir. Sinema sektörü de bu hikayelere kayıtsız kalmamış, onları beyaz perdeye taşımıştır. Sizler için derlediğimiz bu film listemizde, gerçek hayatta yaşanmış hikayelerden uyarlanan en iyi filmleri oyluyoruz. İzlediğiniz filmlere yorum yaparak ve en sevdiğiniz filme oy vererek katkıda bulunabilirsiniz.


1

10
Pianist-1566944863.jpg

The Pianist / Piyanist (2002)

Bu güne kadar yapılmış en iyi filmler arasında yer alan Piyanist, Wladyslaw Szpilman Polonyalı tanınmış kişi piyanist’ın hatıralarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın olanaksızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde tutsak kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar semtlerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. . . .

2

7
Patch Adams 1-1566951723.jpg

Patch Adams (1998)

Duygu yüklü bir film olan Patch Adams, bir o kadar da sizi güldürecek bir filmdir. Patch Adams intihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra , doktor olmaya karar verir. Emeli hayata renk katarak mizah yoluyla rehabilitasyona katkıda bulunmaktır. Daha sonra fakir hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir muayenehane açmaya kadar teşebbüslerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in öldürülmesiyle ve lisanssız muayenehane açmakla darbeler yese de, rehabilitasyon hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına dağılır ve bir manada emeline erişir. . . .

3

6
imitation_game1-1566945120.jpg

The Imitation Game / Enigma (2014)

Imitation Game yani Enigma birçok internet sitesinin ve imdb'nin en iyi filmleri arasında yer almaktadır. II. Dünya Savaşı esnasında Alan Turing isimli matematikçinin Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme gayretini anlatır. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en ehemmiyetli matematikçileriyle birlikte seçilen Alan Turing, grubun en hırslısı, bu arada en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve etrafındakileri ile arasında meselelere yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye karşın ülkesinin ve bağlaşıkların geleceği ona bağlıdır. . . .

4

5
cinderellaman1-1566945358.jpg

Cinderella Man / Külkedisi Adam (2005)

Cindrella Man dokunaklı öyküsü ve güzel oyunculuklarla dolu mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir. James J. Braddock daha önceki bir boksördür , 1929 seneninde tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhranda sahip olduklarını tümüyle kaybetmiştir. Açlık ve sefaletin kol gezdigi bir ortamda ailesini bir arada tutmak için bulabildigi her işte çalışan Braddock’un kapısını bir gün eski menajeri ve arkadaşı Joe çalar. Tek bir mücadele için ringlere dönen Braddock, mucizevi başarısı, alçak gönüllülügü ve kazandıklarını fakirlerle paylaşmasıyla Cindrella Man lakabını alır. Artık tek rakibi dönemin dünya ağır siklet boks şampiyonu Max Baer’dir. . . .

5

3
Dallas Buyers Club-1566944472.jpg

Dallas Buyers Club / Sınırsızlar Kulübü (2013)

Film, uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof'un hayatından esinleniyor. Ron Woodroof'a 1986 seneninde AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası kullanabileceği tek ilaç olan AZT'yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi legal olmayan fakat dünyanın dört bir yanında bulunan, natürel ilaçlara müracaat etmekte bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Haneye Saks'ın da yardımıyla Ron farkıdna olmadan etrafındaki hastlar içinde bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur. "Dallas Buyers Club". Ancak bir süre sonra bu yapılanma farkedilir ve ilaç firmaları ve FDA Ron'a karşı büyük bir savaş açar. Film 30 günlük ömrü kaldı dendikten sonra kendi doğal yollarıyla 2191 gün daha yaşamayı balşaran Ron Woodroof'un şahsi mücadelesine odaklanıyor. . . .

6

3
maxresdefault-1566945829.jpg

Catch Me If You Can / Sıkıysa Yakala (2002)

Catch Me If You Can Sıkıysa Yakala filmi 2002 yapımı komedi-drama türünde Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan bir sinema filmidir. İzlenmesi şart olan en iyi filmlerdendir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında bile olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde kaptan, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır. . . .

7

2
October Sky-1566951149.jpg

October Sky / Ekim Düşü (1999)

Gerçek bir öyküden filme aktarılan 'October Sky - Ekim Düşü' tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor. 50’li senelerde Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın (Chris Cooper) en büyük isteği, erkek çocukları Jim ve Hower’ın da kendi gibi kontrolör olmalarıdır. Lakin Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve Hower’ın ise çok başka hayalleri vardır. . . .

8

2
Amadeus (1984)-1566952127.jpg

Amadeus (1984)

Amadeus filmi Mozart'ın hikayesini anlatmaktadır. Gündelik hayatında gerçek bir arıza karakter olarak hayattan bir hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Hayatı ile müziği tam ters kutuplarda ilerleyen Mozart, becerinini sergilemek için mantıksız hareketlerde bulunur. Müzik ile ilgili yüce bir kabiliyete sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başeser. olan Amadeus filmini izlemenizi öneriririz. . . .

9

0
mar adentro the sea inside içimdeki deniz javier bardem-1566953450.jpg

Mar Adentro / İçimdeki Deniz (2004)

Denize ve yüzmeye ihtirasla bağlı genç bir adamken Ramon Sampedro geçirdiği bir kaza neticesi yıllardır boyundan aşağısı felçli olarak yatağa mahkûm bir hayat sürdürmektedir. Bu şekilde yaşamın bir eziyet olduğunu düşündüğünden ötanazi istemektedir. Ona göre can vermek, bu vaziyetteki biri için yine özgür olmanın tek yoludur. Oysa, ülkesinin yasaları ötanaziye karşıdır. Sampedro’ya aşık olan Rosa, sevdiği adama istediği özgürlüğü verecektir. . . .

10

0
motor-1024x512-1566951477.jpg

The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü (2004)

1950'li senelerin başlarında Ernesto ve Alberto isimli iki genç, Arjantin'in başkenti olan Buenos Aires'ten bir motosikletin tepesinde yola çıkarlar. Bir müddet sonra araçları arızalanır ve gençlerin otostop çekmesi gerekmektedir. Artık yine halka iç içedirler. Bu vaziyet, Latin Amerika'nın düşündüklerinden çok daha değişik bir yer olduğunu onlara fark ettirecektir. Kıtanın yaşadığı acılar, çarpık şehirleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki genci değiştirecektir. Bu sürprizlerle dolu yolculuk, yalnızca bu iki genç adamın değil, bir sürü ulusun yazgınını değiştirecektir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En Etkileyici Filmler, en iyi filmler, en güzel filmler, yaşanmış hikayeli filmler, gerçek hayat öyküsü, yaşanmış filmler, en iyi uyarlanmış filmler
Yorumlar ( 0 )