kucukkoy-zet-cafe-1567009417.jpg

Yeniçarohori (Küçükköy)

Tarık Kamanlı

Başlığı Paylaş

İsminden de anlaşılacağı gibi Küçükköy yeniçeri köyü olarak da bilinir. Yıllarca Rumların yaşadığı ve aslında  yerin ismi giderek Yeniçarohori’ye dönüşmüş ve sonra da Küçükköy ismini almış. Ekonomik koşulların bozulması nedeniyle fazlasıyla göç vermiş ve hemen hemen terkedilmiş. Şimdilerdeyse bir hayli kültür tarafından yuva kabul edilmiş o haneler, teşebbüsçü sanatçılara hane sahipliği yapıyor. İyi bir teşebbüsçülük örneği ile ayağa kaldırılan yöreye, vizyoner sanatçılar, dört mevsim bu güzel Ege köyünde yaşamak isteyen Ege sevdalıları sahip çıkmış.


Küçükköy'de ne yapılır?

Köy alanları aslında o yöreyi, yaşayanları tanıyabilmek için en güzel yerler. Köy alanı kahvesinde bir kahve içip gelip geçeni izleyerek başlayabilirsiniz Yeniçarohori bulgununa.

Buranın sokakları aslında çok fazla sürprizle dolu. Rastgele bir köşeyi dönünce,  seramikten resime, heykele kadar bir sürü disiplinde sanatçının atölyesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu atölyelerin çoğu bu arada hem ev hem de çok şirin bir cafe. Köyün hikayesini bir de bu kişilerden dinlemek, oraya hayat verenlerin fikrilerini duymak da burayı keşfetmek için mükemmel bir yol.

Köy içinde bulunan ve geçmişte kilise olan yapı son zamanlarda camiye çevrilmiş. Yeniden kilisenin manastırı olarak kullanılan bina ise şimdi Göç müzesi. Daha önceki eşyaların sergilendiği bu müzeyi kesinlikle görün.

Bir dönem Boşnakların yaşadığı bu yörede çeşitli Boşnak yemeklerini bulabileceğiniz cafeler de var. Zet, bunlardan en revaçta olanı.

Yeniçarohori Ayvalık ve Cunda’ya yakınlığı sayesinde çok tercih sunuyor. Buralarda konaklayıp köye birkaç saatliğine de gelebilirsiniz. Ayrı olarak Sarımsaklı plajı da denize girmek için değişik bir alternatif.


Küçükköy'de nerede kalınır?

Bu minik köyde şu an için pek fazla konaklama seçeneği yok. Yeniçarohori Butik Otel’i seçenek edebileceğiniz gibi airbnb duyurularına da bakmanızda yarar var.


Küçükköy'e nasıl gidilir?

Yeniçarohori, Ayvalık merkeze 8 kilometre uzaklıkta. Yakın vakitte çıkan yasayla da artık Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bir semti.

Yeniçarohori, Ege, egenin en güzel köyleri, küçükköy, yeniçeri köyü
Yorumlar ( 0 )