osmangazi-1550820963.jpg

1. Osman (Osman Gazi 1300-1326)

Melike Güney 22 Şubat 2019

Başlığı Paylaş

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’den başlamamak 1. Osman’a haksızlık olurdu. 26 yıl padişahlık yapan Osman Gazi Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Osmanlı Beyliği’nin başına getirilmiş, o günden sonra 26 yıl boyunca zaferden zafere koşarak Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmiştir.

1299 yılında Karacahisar’ı fethederek bağımsızlığını ilan etmiş ve Bizans’la yaptığı ilk savaş olan Koyunhisar Savaşı’nı kazanarak gücünü ve otoritesini ispatlamış ve o bölgede güven kazanmıştır. Osman Gazi döneminde ilk bakır Osmanlı parası basılmıştır. İlk kadı ataması yapılmış, ilk Osmanlı vergisi hayata geçirilmiştir.

Babası Ertuğrul Gazi’nin ölümü ile beyliğin başına geçen Osman Bey, Ahi lideri Şeyh Edebali’nin Türkmen kızı ile evlenerek Türkmenler üzerinde de etkili olmaya başlamıştır. Döneminde Bilecik, Yarhisar, Karacahisar ve İnegöl’ü alarak Osmanlı topraklarına katmıştır. Bursa’yı da almak istemiş fakat kuşatmaya rağmen Bursa alınamamıştır. Koyunhisar savaşında Bizans Osman Bey’in ilerlemesini durdurmak için çok uğraşmış fakat başarılı olamamıştır.

1321 yılında Mudanya’yı fetheden Osman Bey bu savaşın ardından rahatsızlandığı için Bursa’nın fethi gecikmiştir. Padişahlığının son döneminde Orhaneli kalesi kuşatılmış ve ardından Bursa fethedilmiştir. 1326 yılında Bursa’nın fethedildiği gün hayatını kaybeden Osman Bey’in kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Yorumlar ( 0 )