amos-1557839287.jpg

Amos Koyu (Marmaris-Muğla)

Melike Güney 14 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Amos Koyu, sakin ve huzurlu bir koy olan yapısıyla kendisi gibi sakin bir tatil vaat ediyor. Amos Koyu gibi bir başka doğa harikaları olan Kumlubük ve Turunç Koyları’nın tam ortasında bulunan bu koy, koyu süsleyen Amos Restoran’ın işlettiği bir plaja da sahip. 

Marmaris merkezine yaklaşık 24 kilometre mesafede bulunan Amos Koyu’nu güzel yapan doğası, denizi ve kumsalı olmasının yanı sıra, en önemli özelliği Amos Antik Kenti’ne çok yakında bulunması. Böylece hem deniz tatili yaparken bir yandan da antik bir kenti dolaşarak kültür turu yapabiliyor, bir arada bulunan eşsiz koyların hepsini tek bir turla dolaşabiliyor ve bölgenin olanaklarından yararlanabiliyorsunuz. 

Rodos kentleri arasında yer almış olan antik kent Amos, Ana Tanrıça Tapınağı anlamına gelen bir kelimeden türemiş. Günümüzde zamana yenik düşerek bozulmaya uğramış bir antik kent olsa da, pek bir şey kalmamış olan kalıntılarının en belirgini olan, tepe bölgesinde bulunan antik tiyatro rahatlıkla görülebiliyor. Bununla birlikte bölgede toplamda üç adet antik tiyatro bulunduğundan hepsini dolaşma imkanınız da oluyor. Genellikle diğer koylarla birlikte değerlendirilen ve bölge olarak hem doğa hem de tarih bakımından daha değerli olan Amos Koyu, tarihi değerleri ve turistik önemi sayesinde Türkiye'nin en beğenilen koylarından biri olarak listemizde yer alıyor.

Yorumlar ( 0 )