maxresdefault-1567103408.jpg

En İyi Psikoloji Kitapları

Aslı Baran

Psikoloji; insan ve hayvanların davranışlarının inceleyen bilim dalıdır. Bu davranışlarının altında yatan nedenleri araştırarak, sergilenen davranışların altında yatan nedenleri bulmaya çalışır. Bu bilim dalıyla uğraşan kişilere psikolog adı verilir. Psikologlar; insanların davranışlarını yakından inceler, davranışların nedenlerini bulup, bilimsel olarak açıklamaya çalışır. 

En iyi psikoloji kitaplarını seven ve bu konuda kitap okumak isteyen Psikoloji ile ilgilenen herkes için en iyi psikoloji kitaplarını bir araya getirdim ve kitapların konularını sizlere aktarmaya çalıştım. Listede En iyi psikoloji kitapları, psikoloji öğrencilerinin okuması gereken kitaplar, en çok okunan psikolojik kitaplar bulunuyor. Eğer psikoloji konusunda bir kitap listesi yapmak istiyorsanız listemi gözden geçirmek sizin için yararlı olabilir.  Sİz de bu listeye oy vererek en iyi prikolojik kitapları seçmemizde yardımcı olabilirsiniz.

1

10
joanne_greenbergin_sana_gul_bahcesi_vadetmedim_romanindan_15_alinti_h31114_0997a-1567103096.jpg

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim - Joanne Greenberg

İnsan psikolojisinin en uç noktalarından biri olan "şizofreni" hastalığına yakalanmış on altı yaşındaki Deborah'ın hayatını anlatan bu kitabı okurken sarsılmamak mümkün değil. Sana Gül Bahçesi Vadetmedim romanı aslında kurgu ve gerçeklik arasında sıkışıp kalmış bir roman. Çünkü yazar kendi akıl hastanesi deneyiminden ve hastalığından esinlenerek yazmış Sana Gül Bahçesi Vadetmedim'i. Hatta ilk olarak takma isimlerle yayımlanmış fakat sonra kendi ismiyle yayımlamıştır. . . .

2

5
otomatik-portakal-anthony-burgess-1567102215.jpg

Otomatik Portakal - Anthony Burgess

25 Şubat 1917 doğumlu İngiliz yazar Anthony Burgess’ın en popüler romanı olan Otomatik Portakal, ilginç bir yazım sürecine sahip. 1959 yılında tümör nedeniyle 1 yıldan az ömrü kaldığını öğrenen Anthony Burgess, ölümünün ardından karısının geçimini sağlaması için kitaplar yazmaya başlar. Daha sonra ise yanlış tanı koyulduğu öğrenilir ancak Burgess artık dünyaca tanınan bir yazar olmuştur. Bu süreçte yazdığı kitapların başında gelen Otomatik Portakal’da yarattığı Alex karakteri de yazarın hastalığı öğrendiği zamandaki psikolojisini yansıtmaktadır. Roman yazarı, şair, besteci, eleştirmen, dil bilimci ve çevirmen gibi sıfatları bulunan Burgess’ın en büyük özelliklerinden birisi de eserlerindeki ortaya koyduğu nefret duygusudur. . . .

3

5
irvin-1567103278.jpg

Günübirlik Hayatlar - Irvin D. Yalom

Gary Small’ın Bir Psikiyatristin Gizli Defteri beklenilenin üzerinde beğenilip başarı yakalayınca bu tarz kitaplar da çoğalmaya başladı ve bu alanda gerçek bir uzman olan ünlü psikiyatr Irvin Yalom’un hastalarından esinlenerek kaleme aldığı Günübirlik Hayatlar okurlar ile buluşuyor. . . .

4

4
sigmund-freud-kitaplari-Gdn8_cover-1567102805.jpg

Bilinçaltı - Sigmund Freud

Psikanalizin babası olarak bilinen Sigmund Freud, hastaları üzerinde yaptığı çalışmalara ve elde ettiği sonuçlara yer veriyor bu kitabında. Kitabın tanıtım bülteninde, hastaların tedavi aşamalarında hipnotik teknikleri denediğini söylüyor. Bu teknik sayesinde hem hastaya herhangi bir şeyi yapıp yapmama telkini veriyor, hem de kendi merakına cevap buluyordu. İşte kitap Freud’un bu çalışmalarının yer aldığı vakalardan oluşuyor. Psikanaliz kuramını tüm dünyaya tanıtan Freud bu kitabında aynı zamanda, kuramının inceliklerine de yer veriyor. . . .

5

0
Bir-Psikiyatristin-Gizli-Defteri-Gary-Small-Gigi-Vorgan-1567101901.jpg

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small, Gigi Vorgan

İnsan beyninin kişinin kendisine nasıl oyunlar oynayabileceğine dair bir çok kitap yazıldı ve genelde hepsini okuyucuyu oldukça şaşırtan kitaplardı. Şimdi Dr. Dary Small okurlarına gerçek hikayelerden oluşan bir kitap sunuyor ve şaşırmaya kaldığı yerden devam ediyorsunuz. . . .

6

0
Sol Ayağım Christy Brown 2-1567102078.jpg

Sol Ayağım - Christy Brown

İrlandalı yazar Christy Brown’un dünyanın en iyi otobiyografi kitaplarından bir tanesi olan Sol Ayağım otobiyografiden öteye daha çok motive edici mükemmel bir kişisel gelişim kitabı da diyebiliriz. Christy Brown’un gerçek hayat hikayesini ve mücadelesini okudukça hayata olan bakışınız değişiyor ve başarmak istediğiniz hedefler gözünüzde daha erişilebilir hale geliyor. . . .

7

0
Açlık – Knut Hamsun-1567102297.jpg

Açlık - Knut Hamsun

Norveçli yazar, Knut Hamsun’un en önemli romanıdır. Romanın ana kahramanı, Kristiana’da yaşayan, zayıf, sağlıksız görünümlü, gözlüklü, genellikle perişan haldeki kıyafetlerle gezen, saçları genç yaşında dökülmüş bir kişidir. En büyük ideali iyi bir yazar olmaktır. Romanda bu kahramanın adı hiç söylenmemektedir. Kendisinin uydurduğu isimle Andreas Tangen olarak anılır. Andreas, yazar olmak için yaşamaktadır. Sürekli fakirlik çeken ve çoğu zaman aç olan, gururlu bir gençtir. Parasızlık nedeniyle oturduğu evden atılır. Parklarda, mezarlıklarda sabahlayan kahramanımız, kimi zaman yazdığı yazılardan biraz para kazanır ama bu para ona çok kısa bir süre yeter. Andreas, bütün bu olumsuzluklara karşın yazmaktan vazgeçmez. Parasızlık sebebiyle, otur­duğu virane evden de atılır ve bir süre sokaklarda yatar. Banklarda uyur. Bazen açlığı öyle seviyelere ulaşır ki yol kenarlarında bulduğu taş ve ağaçları kemirir, bazen de kasaplara yalan söyleyerek aldığı bir parça kemiği… Kimi zaman yazdığı makalelerinden para kazanır ama bu para ona çok kısa bir süre yeter. Öyle uzun sü­reler aç . . .

8

0
iyihissetmek-1567102485.png

İyi Hissetmek - David Burns

İyi hissetmek, bugüne kadar üç milyondan fazla sattı ve alanındaki kitaplar arasında en faydalı olan kitap seçildi. Eğer bu kitabı depreşip ve güvensiz hissettiğiniz için elinize aldıysanız olaylarla ilgili olumsuz ve kendinizi eleştiren bir biçimde “Ben işe yaramazın tekiyim” diye düşünüyor olabilirsiniz. Birleşik devletlerde ilaçlar, depresyon tedavisinin en yaygın ve popüler şeklidir. Fakat çalışmanın sonuçları tutarlı değildir. Bu aylarca ve yıllarca anti-depresan tedavisi görmüş kişiler için sevindirici bir haber olmaktadır. . . .

9

0
maxresdefault-1567102997.jpg

Duyguların Psikolojisi - Nevzat Tarhan

Duyguların Psikolojisi, Tavsiye edilen psikoloji kitapları arasında okunması gereken bir eser. Prof. Dr. Nevzat Tarhan Duyguların Dili’nde insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları (sevgi, merhamet, güven, adalet, sabır, vefa, ümit, iyimserlik, merhamet, bencillik, gurur, kibir, şüphe, öfke, kin, üstünlük, üzüntü, nefret, kıskançlık) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor. Sol beyni eril, sağ beyni dişil olarak niteleyen Tarhan, kitabında bu iki beynin alanını doğru yerde kullanmak yönünde tavsiyeler veriyor. Bu noktada ön beyin alanıyla ilgili yeni bilgiler devreye giriyor. Akılla duyguyu birleştiren ön beyin, bilgileri işleme sürecini gerçekleştiriyor. Bunu için, iki beyin lobu arasında koordinasyon sağlayabilen kişiler, akıl ve duygu dengesini doğru kuruyorlar. Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duyguların kökenini anlatıp, kendi ken . . .

10

0
select-1567103186.jpg

Deliliğe Övgü - Desiderius Erasmus

Erasmus, sıkıntısını çektiği lumbago hastalığı sebebiyle 1509 yılında, kendisi gibi Hristiyan hümanizminin önemli temsilcilerinden olan dostu Thomas More’nin davetlisi olarak İngiltere’ye gider. Yolculuğu sırasında tasarladığı ve More’nin evinde yazdığı Deliliğe Övgü, beş asrı aşkın süredir Erasmus’un en çok tanınan ve sevilen eseri olmaya devam etmektedir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Psikoloji Kitapları, En Güzel Psikoloji Kitapları, psikoloji, kitap
Yorumlar ( 0 )