hamsilipilav-1557830551.jpg

Hamsili Pilav

Melike Güney 14 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Hamsi ve Karadeniz hepimizin bildiği üzere özdeşleşmiş durumdadır. Çoğumuz için hamsi hem bütçemize uygun olması hem de lezzetli bir balık olması nedeniyle tercih edilmekte ve yemek sofralarımızda yerini almaktadır. Ancak Karadenizlilerin hamsiye verdiği değer bir başka olur. Tatlısından tuzlusuna, böreğinden çorbasına hemen hemen her şekilde hamsiyi kullanırlar.

 Hamsili pilav ise yaygın olarak rastladığımız enteresan bir pilav türüdür. 1700’lü yıllarda bile bu pilava rastlandığı belirtilmektedir. Hatta bazı tarih kaynaklarında hamsi avı nedeniyle iki devlet arasında savaş çıktığına kadar uzanan rivayetler bulunmaktadır. 

Pilav genel olarak üstte hamsilerin dizili olduğu güzel bir görünümle servis edilir. Bunun için derin bir kaba kılçıkları ayıklamış, yıkanıp süzülmüş hamsiler sırayla dizilir. Ancak öncesinde mısır ununa bulamak gerekir. Daha sonra bunların üzerine pirinç, fıstık, kuş üzümü, nane, soğan ve baharatların yer adlığı bir harç eklenir ve fırında pişirilir. Balıklar üst kısma gelecek şekilde ters çevrilir ve ikram edilir. 


Bu noktada bir not olarak şunu söylemek lazım. Hamsili pilavı Karadeniz’de genelde restoranlarda bulamazsınız çünkü herkes evinde pişirmektedir.

Yorumlar ( 0 )