hermes-1551683644.jpg

Hermes - Yunan Tanrısı

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Yunan mitolojisindeki tanrılar arasında en kurnazı olan Hermes'dir. Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur ve Zeus’un habercisi olarak görev yapar. Bu görevi en hızlı tanrı olması sayesinde kazanmıştır. Caduceus adı verilen büyülü altın bir değnek taşır. Hermes, pek çok üstün yeteneğe sahiptir. Efsanelere göre daha bir günlükken ayağa kalkıp beşiğinden çıkmış, kaplumbağa kabuğundan bir lir yaparak ondan çıkardığı ezgilerle eğlenmiştir. Bir gün kırda gezerken Apollon’un koruması altındaki inekleri çalar, bunun üzerine Apollon Zeus’a haber verir ve cezalandırması için Hermes’i ona götürür. 


Ancak Hermes’in lirinden çıkan ezgiler ikisini de büyüler. Bunun üzerine Zeus cezalandırması gereken Hermes’e bir çift ayakkabı ve kanatlı bir başlık verir ve onu tanrıların habercisi yapar. Haberci Hermes, aynı zamanda Yunan mitolojisindeki pek çok önemli yolculuğu sağlayan tanrıdır. Bir başka efsane daha Hermes’in lirinden çıkan ezgilerle ilgilidir. Zeus’un karısı Hera, kocasının kendisini aldattığından şüphelenir. Bu doğrudur, Zeus su perisi İo’ya aşıktır. Karısından kurtarmak için İo’yu bir ineğe çevirir. Hera ise bu ineği kendisinin yanına alır ve başına bekçi olarak 100 gözlü canavar Argos’u diker. Argos uyurken bazı gözlerini açık bırakarak İo ‘yu gözetler. 


Zeus ise İo’yu kurtarmak için Hermes’i görevlendirir. Hermes de lirini çalarak Argos’un tamamen uyumasını sağlar ve Zeus da uykusunda bu canavarın kafasını keser. Hermes bunların yanında kurnazlığın da tanrısı olduğu için hırsızların, kumarbazların ve tüccarların da koruyucusudur. Roma mitolojisinde ise Merkür olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca bazı iddialara göre Hermes, aslında Mısır mitolojisindeki Thot’tur. Ayrıca bazı düşünürler de İslam mitolojisindeki İdris olduğunu iddia etmektedir. 


Yorumlar ( 0 )