yunan-tanrilari-1551683887.jpg

Yunan Tanrıları

Aslı Baran 04 Mart 2019

Yunan mitolojisi hakkında hepimiz kulaktan dolma da olsa bazı şeyler duymuşuzdur. Antik Yunan’da dünyanın yaratılışı, tanrılar, tanrıçalar ve kahramanlar hakkında sözlü edebiyattan türeyen bu mitoloji aynı zamanda Eski Yunan dininin omurgasını da oluşturmaktadır. Günümüzde bu mitoloji hakkında bildiklerimizin büyük bir kısmını ancak yazılı kaynaklardan elde edebiliyoruz. Ancak dönemin tarihi üzerine çalışma yapan bilim insanları Yunan mitolojisini anlayabilmek için sanat, mimari, kültür gibi konuları da araştırmaya çalışır. 


Yakın doğu ve birçok Avrupa mitolojisini etkileyen, bazılarının kökenini oluşturan Yunan mitolojisi günümüz edebiyatında da hikayelerin arasında kullanılabilmektedir. Ayrıca Roma mitolojisi gibi büyük bir mitoloji neredeyse tamamen Yunan mitolojisini baz almıştır. 

Biz de bu listemizde sizin için olabildiğince sadeleştirerek belli başlı Yunan tanrısını derlemeye çalıştık. Haydi Yunan mitolojisinde bir yolculuğa çıkalım!


1

0
artemis-1551683753.jpg

Artemis - Yunan Tanrısı

Artemis Zeus’un ve Leto’nun kızıdır. Roma mitolojisindeki adı Diana’dır. Ayrıca Pheobe olarak da bilinir. Apollon’un ikiz kız kardeşidir. Ares’in arkadaşı ve en önemli Yunan tanrıçalarından birisidir. Apollon’dan bir gün önce doğmuş ve doğum sırasında annesine yardım etmiştir. Ancak bu sırada annesinin çektiği zorluktan ve acıdan etkilenen Artemis, hayatı boyunca evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. . . .

2

0
Dionysos-1551683708.jpg

Dionysos - Yunan Tanrısı

Oldukça renkli bir karaktere sahip olan bir Yunan tanrısı Dionysos, uygarlığın destekçisi ve barış sevdalısı bir tanrıdır. Bunun yanında şarap tanrısı olarak bilinir. Şarabın sadece sarhoş edici özelliklerini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil etmektedir. Zeus ve Semele’nin oğludur. Efsaneye göre doğumu bir mucizeye dayanır. . . .

3

0
hermes-1551683644.jpg

Hermes - Yunan Tanrısı

Yunan mitolojisindeki tanrılar arasında en kurnazı olan Hermes'dir. Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur ve Zeus’un habercisi olarak görev yapar. Bu görevi en hızlı tanrı olması sayesinde kazanmıştır. Caduceus adı verilen büyülü altın bir değnek taşır. Hermes, pek çok üstün yeteneğe sahiptir. Efsanelere göre daha bir günlükken ayağa kalkıp beşiğinden çıkmış, kaplumbağa kabuğundan bir lir yaparak ondan çıkardığı ezgilerle eğlenmiştir. Bir gün kırda gezerken Apollon’un koruması altındaki inekleri çalar, bunun üzerine Apollon Zeus’a haber verir ve cezalandırması için Hermes’i ona götürür. . . .

4

0
ares-1551683572.jpg

Ares - Yunan Savaş Tanrısı

Yunan mitolojisinde savaş tanrısı olan Ares var. Zeus ve Hera’nın bir başka oğludur ve Roma’da Mars olarak da bilinmektedir. Athena’nın zıttıdır ve onunla giriştiği mücadeleler ünlüdür. Ayrıca sevgilisi Afrodit ile yaşadığı kaçamak aşk da ünlüdür. Sparta kenti ve Trakya bölgesi Ares’in başlıca merkezleridir. Yunan tanrıları içerisinde en utanç verici olayları yaşayan tanrıdır. . . .

5

0
hephaistos-1551683511.jpg

Hephaistos - Yunan Tanrısı

Yunan mitolojisinde tanrılar ve kahramanlar için demircilik zanaatıyla uğraşan, silah, zırh ve ateş üreten Hephaistos isimli tanrı bulunuyor. Zeus ve Hera’nın oğludur. Hera’nın tek başına doğurduğu Afrodit’in ise eşidir. Athena ile birlikte zanaatkarlar tarafından mesleklerinin piri ve koruyucusu olarak kabul edilirler. Anadolu kökenlidir ve tarımı, uygarlığı ve şehri koruduğuna inanılır. . . .

6

0
hades-1551683454.jpg

Hades - Yunan Tanrısı

Hades, Yunan mitolojisinde ölüleri yöneten yeraltı tanrısı olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar ölüler tanrısı olsa da kötü bir karakter değildir. Yeraltının tüm hazineleri de onun olduğu için Roma mitolojisinde adı değişmiş ve varlıklı anlamına gelen Plüton olmuştur. Kelime anlamı olarak Hades “görünmez” anlamına gelmektedir. . . .

7

0
poseidon-1551683402.jpg

Poseidon - Yunan Tanrısı

Poseidon denizler, depremler ve atların tanrısıdır. Kronos ile Rheia'nın oğlu, Zeus ve Hades'in ise kardeşidir. “Ey Yerleri Sarsan” veya “Kara Saçlı Tanrı” olarak da bilinir. Trident adı verilen ve üç dişli yabaya sahip bir silahı vardır ve bu yabayı vurduğu yerde deprem meydana getirir . . .

8

0
zeus-yunan-tanrisi-1551683343.jpg

Zeus - Yunan Tanrısı

En çok bilinen, en güçlü ve en önemli Yunan tanrısı Zeus göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Roma mitolojisinde Jüpiter olarak bilinir. Çoğunlukla elinde bir şimşek resmedilermiş şekilde karşımıza çıkar. Bu tanrı bereket ile özdeşleştirilmiştir. Bu yüzden de yağmur yağması ondan beklenir. Titan Kronos'un ve eşi Rhea'nın en küçük oğludur. Tanrıça Hera'nın ise kocasıdır. Aynı zamanda tanrıların kralı olduğu için taht ve asa ile de sık sık betimlenmiştir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.
Yorumlar ( 0 )

Editörün Seçimi
zeus-yunan-tanrisi-1551683343.jpg

Zeus - Yunan Tanrısı

Listemizin ilk sırasında elbette en çok bilinen, en güçlü ve en önemli Yunan tanrısı Zeus var. Zeus göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Roma mitolojisinde Jüpiter olarak bilinir. Çoğunlukla elinde bir şimşek resmedilermiş şekilde karşımıza çıkar. Bu tanrı bereket ile özdeşleştirilmiştir.

Benzer Listeler
KIŞAYLARIKAPAK-1561468460.jpg
en-ilginc-iskence-yontemleri-1558617047.jpg
turkiyenin-en-iyi-universitesi-1558616156.jpg
dunyanin-en-ilginc-kanunlari-1558523206.jpg
en-garip-dinler-inanislar-1558517535.jpg
Diğer Listeler
yunan-tanrilari-1551683887.jpg
en-iyi-korku-filmleri-1549892484.jpg
en iyi adalar-1556888591.jpg
en-garip-yarismalar-1556268134.jpg
en-iyi-turk-ask-filmleri-1551691963.jpg