iztuzu-1557838822.jpg

İztuzu Plajı (Dalyan-Muğla)

Melike Güney

Başlığı Paylaş

2008 yılında Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, ardından 2011 yılında Avrupa’nın En İyi Plajı, 2013 yılında ise; Avrupa’nın En İyi 7. Plajı ünvan ve ödüllerini alan İztuzu Plajı; ülkemizin belki de en önemli yerleri arasında en başlarda geliyor.

Dünya çapınca ödüller almış ve tüm dünyanın beğenisini toplamış bir sahil olan İztuzu Plajı, böylece ülkemizi geçerek dünya çapında da önemli bir konum haline geliyor. 4,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı’nı eşsiz bir sahil haline getiren en önemli şey ise tuzlu su ve tatlı su arasında olması. Bunun nedeni deniz ve göl arasında konumlandırılmış bir koy formuna sahip olan sahilin su hareketleridir. 

Gelgit nedeniyle kimi zaman tatlı su denize, kimi zaman ise tuzlu deniz suyu deltaya aktığından sahilin ve kumların şekli de zaman zaman değişim göstererek plajın formunu ve manzarasını değiştirebliyor. 

Muğla’nın Dalyan beldesinde bulunan İztuzu Plajı, sahilde yaşayan deniz kaplumbağaların (Caretta Caretta) üreme alanı haline geldiğinden dünya genelinde Kaplumbağa Plajı olarak da anılır. Bu nedenle kaplumbağa yumurtalarını korumak amacıyla onların yumurtlamış oldukları bölgelerde işaretlendirmeler yapılarak alan korumaya alınır. Hatta 80’li yılların sonunda alınmış olan bir karar sonucu kaplumbağalara ve yumurtalarına zarar verilmemesi adına akşam 8 ve sabah 8 arasında plajın kapatıldığı, fazla gürültü çıkarmanın ve alana zarar vermenin yasak olduğu da bilinir.

Yorumlar ( 0 )