mayerling-1561452315.jpg

Mayerling Olayı

Melike Güney

Başlığı Paylaş

Avusturya İmparatoru Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth’in tek oğulları olan veliaht prens Rudolph ve 17 yaşındaki Mary Vetsera’;nın 30 Ocak 1889 tarihinde Viyana yakınlarındaki Mayerling köşkünde ölü bulunmaları olayıdır.

Prens Rudolph tek oğul olması nedeniyle sıkı bir eğitim aldı, askeri eğitimler de gördü. fakat Prens Rudolph bunların yerine kendisinde daha çok merak uyandıran felsefe edebiyat tarih gibi konularla ilgilenmek istiyordu. dolayısıyla babasıyla zaman zaman anlaşmazlıklar yaşadı. Prens Rudolph aynı zamanda avcılıkla da ilgiliydi. Bu ilgisi nedeniyle Mayerling bölgesindeki St. Laurance malikanesinin tamamını alarak burayı av köşküne dönüştürdü. 

Prens Rudolph’ün veliahtlığının gereği olarak 1881 yılında belçika kralının kızıyla evlendirildi. fakat prens kısa bir süre sonra bu sıkıcı ve zoraki evlilik yerine barones Mary Vetsera ile bir aşk hayatı yaşamayı tercih etti. fakat bu aşkın asla evlilikle sonuçlanamayacağını anlayan prens ve Mary çekildikleri Mayerling köşkünde birlikte ölü olarak bulundular. 

Bu durumun intihar mı yoksa katledilme olduğu hususunda kesinliğe kavuşmayan gizemli bir olay olarak kalmıştır.

Yorumlar ( 0 )