metallica-1551703495.jpg

Metallica

Melike Güney 04 Mart 2019

Başlığı Paylaş

Bir başka dünyaca ünlü bir grup daha listemizde kendisine yer buluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde Lars Ulrich ve James Hetfield isimli müzisyenler tarafından kurulan Metallica, 1981 yılından beri faaliyet göstermektedir. Slayer, Megadeth, ve Anthrax gibi dünyaca ünlü gruplarla beraber thrash metal adı verilen akımın öncülerindendir.

Tüm dünyada milyonlarca hayranı olan grup bugüne kadar dokuz stüdyo albümü ve üç konser albümü olmak üzere toplamda 12 albüm yayınlamıştır. Grubun toplam 10 adet Grammy ödülü bulunur. Bunun yanında müzik tarihinde ilk kez Metallica sayesinde bir grubun albümü arka arkaya beş kez satış listelerinin en tepesinde yer almayı başarmıştır. 2008 yılında albümleri 100 milyon kişiye ulaşmayı başarmıştır. Ayrıca Metallica, Antarktika kıtası dahil olmak üzere bütün kıtalarda konser vermeyi başaran tek gruptur.

James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Robert Trujillo grubun güncel üyeleridir. Grubun eski üyeleri ise Cliff Lee Burton, Jason Newsted, Dave Mustaine, Ron McGovney’den oluşmaktadır. Warner Bros. Records, Elektra, Vertigo, Megaforce, Sony gibi dünyanın en büyük müzik şirketleriyle çalışmışlardır. 

Yorumlar ( 0 )