patara-1557839076.jpg

Patara Plajı (Kaş-Antalya)

Melike Güney 14 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Sahilleriyle ünlü Antalya’nın listemizde yer alan bir diğer güzel sahili de Patara Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Patara Antik Kenti’ne çok yakın oluşu ve Akdeniz Bölgesi’nin en uzun sahili rekorunu 18 kilometre uzunluğu ile elinde bulundurmasıyla en çok ziyaret edilen ve en çok beğenilen sahillerimizden biri de Patara Plajı’dır.

Likya dönemlerinde bir liman kenti olan bölgede yer alan bu plaj, eski yıllarda da Yeşilçam sinemamızın birçok filminde mekan olarak kullanılışıyla biliniyor. Bununla birlikte deniz kaplumbağalarının yaşadığı ve ürediği bir diğer sahil olduğundan Patara Plajı da koruma altına alınmış bulunuyor; ayrıca bölgeye herhangi bir araçla girmek de kaplumbağalara ve yumurtalarına zarar gelmemesi amacıyla yasaklanmış durumda. 

Patara Plajı, rüzgarlı ve biraz dalgalı yapısıyla da sörf gibi su sporları için olanak sağladığından, dünya genelinden sporcular ve ekstrem sporları denemek isteyenler tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. Plaja girerken belli bir ücret alınsa da, bu ücret aslında Antik Kenti de ziyaret etmek için alınıyor.

Yorumlar ( 0 )