hidden beach marieta-1552650821.jpg

Saklı Kumsal/Hidden Beach (Marieta Adaları-Meksika)

Melike Güney 15 Mart 2019

Başlığı Paylaş

Bir doğa harikası olan Saklı Kumsal’ın üzerinde olduğu Marieta Adaları, Meksika’da bulunan Puerta Vallarta’da yer alıyor. Saklı Kumsal (Hidden Beach) adıyla bilinen kumsalın bir diğer genel adı ise Beach of Love(Aşkın Kumsalı). Yıllar öncesine kadar bilinmeden ve bozulmadan kalabilen Saklı Kumsal, bir turistin internet üzerinde kumsalın fotoğraflarını yayınlaması ve bu fotoğrafın sosyal ortamlarda herkes tarafından paylaşılmasıyla dünyanın her köşesinden turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Saklı Kumsal’ın keşfedilmesi, onun hemen milli park haline getirilmesi ve içinde gerçekleşecek, doğaya zarar verebilecek her türlü aktivitenin yasaklanarak doğanın mahvolması sorununun önlenmesine neden oldu. Bu gizli kumsala ulaşmanın yolu da oldukça zorlu:

Eğer bütçeniz yüksekse özel hava yolu hizmetleriyle ulaşabileceğiniz kumsala bunun dışında küçük   bir bölümden dalarak ya da yüzerek de ulaşabilirsiniz. Eşsiz kumsalın bir de hikayesi bulunuyor: Bu kumsal şimdilerde doğa harikası olarak görülse de, aslında oluşumuna neden olan şey bir savaş. 1. Dünya Savaşı sıralarında yaptığı bir bombayı deneyen Meksika, yanlışlıkla bu bölgeye attığı bir bombayla bu kumsalın oluşumunu sağlamış. Ayrıca kumsalın bulunduğu Marieta Adaları, birçok canlı türüne ve içinde bulunan birçok mağarada doğal değerli taşlara da ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar ( 0 )