tamanshud-1561452412.jpg

Tamam Shud Davası

Aslı Baran 25 Haziran 2019

Başlığı Paylaş

1 Aralık 1948 yılında saat sabah 6:30 civarlarını gösterdiğinde Avustralya’nın Adeleide şehrinde bulunan Somerton sahilinde bir ceset bulunuyor. Yaklaşık 40 yaşlarında bir İngiliz’e ait olduğu düşünülen bu cesedin ilginç bir şekilde üzerinde kalın kıyafetler vardı.

Avustralya’nın ne denli sıcak bir memleket olduğunu düşününce, bu kısım bir hayli enteresan aslında. Ayrıca, cesedin üzerinde bir takım elbise olmasına rağmen, tüm kıyafetlerinin etiketleri yoktu ve bugün bize tuhaf gelse de, şapkası bulunmuyordu. O dönemdeki tüm takım elbiselerde şapka mutlaka kullanılıyordu. 

Daha sonradan yapılan bilimsel incelemeler sonunda cesedin ölüm nedeni zehirlenme olarak belirleniyor. Ciğerler ve kalp tıkanmış, dalak normalden kat ve kat büyümüştür. Otopsi sonuçlarında yine bir takım tuhaflıklar ve kafa karıştırıcı sonuçlar bulunuyor. Cesedin ayakkabılarının bir hayli temiz oluşu dedektifleri cesedin daha sonradan sahile taşındığı sonucuna vardırmıştır. 

Yine zehirlenmenin belirtilerinden olan kusma ve kasılma bulgularına da rastlanılmamıştır. Cesedin kıyafetleri üzerinde yapılan incelemede, uzmanlar bir gizli cep keşfediyorlar. İşte olay bu noktadan sonra başka bir boyut kazanıyor; çünkü bu cebin içerisinde “tamam shud” yazılı bir kağıt bulunuyor. Bu ise Ömer Hayyam’ın Rubailer kitabının son sayfasında yer alan “bitti, tamamlandı” anlamına gelen meşhur sözlerden biridir. 

Daha sonra bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalar sonrasında da bu olay tam olarak çözüme kavuşturulamamıştır.

Yorumlar ( 0 )