Kuzguncuk-004-1567019956.jpg

Üsküdar - Kuzguncuk

Tarık Kamanlı

Başlığı Paylaş

İstanbul'da yapacak değişik birşeyler arıyorsanız sizi üsküdar kuzguncuk'a bekliyoruz. Son senelerde popüleritesi gittikçe artan Kuzguncuk. Renkli ahşap haneleri,  güzel sokakları, şirin dükkanları, aynı şekilde esnafı, en ehemmiyetlisi bostanı Kuzguncuk’u bu kadar ünlü yapan… Kuzguncuk’a geldiğinizde kesinlikle bostan’a uğrayıp soluklanın. Yaz aylarında Kuzguncuk’taki bostanda açık hava sineması oluyor kaçırmayın. çınar altında bir çay için ve mahallesi yukarılara doğru yürüyüp keşfedin. Nerede hangi film , dizi çekilmiş tahmin edin. Üsküdar’ da iskele alanından; denizi sağınıza doğru alıp yürürseniz Kız Kulesi‘ ne doğru ilerlemiş olacaksanız; eğer denizi solunuza alıp yürürseniz ver elini Kuzguncuk, Beylerbeyi… Üsküdar Tekel Sahnesi‘ni de unutmayalım.


Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler

Aslında burayla ilgili övgüleri oldukça kısa tuttuk. O kadar güzel bir köy ki burası sayfalar dolusu övgüyü hak ediyor. Ancak kısa bir girizgahın bile sizleri buraya getirebileceğinden emin olduğumdan övgüyü bırakıyor ve sizler için hazırlamış olduğumuz “Kuzguncuk Gezilecek Yerler” listemizi paylaşıyoruz:


1. Kuzguncuk Evleri


Kuzguncuk, Üsküdar Kuzguncuk


Bir gökkuşağını andırırcasına rengarenk Kuzguncuk evleri, mahallenin o tarih kokan otantik havasını oluşturan en önemli yapılardır. Cumbalı tarzda yapılan Osmanlı evlerinin büyük bir kısmı tarihi yapısını koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Farklı renklerde boyanan evlerin kat sayısı dörde kadar çıkmaktadır. Ahşap olarak inşa edilen evlerin alt katlarında ise mahalle esnafları bulunmaktadır. Eskilerde kalmış mahalle dükkanlarının samimiyetini özlediyseniz bu dükkanlardan alışveriş yapmalısınız. Sizler de geçmişe bir yolculuk yapmak ve tarih koklamak istiyorsanız rengarenk yapılarla bezenmiş Kuzguncuk sokakları arasında tur atmalısınız.


2. İcadiye Caddesi


Mahallenin ana caddesi olan İcadiye Caddesi dizilerin çekildiği, edebiyata konu olan, tarihi yapıların ve asırlık çınarların yer aldığı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bu cadde üzerinde meşhur Kuzguncuk mekanları ve yapıları yer almaktadır.


3. Ekmek Teknesi


Kuzguncuk Ekmek Teknesi


Tür televizyon tarihine geçmiş dizilerden olan Ekmek Teknesi’nin çekildiği fırın olan dükkan bugün lokanta olarak hizmet vermektedir. Diziye ismini de veren bu mekan meşhur İcadiye Caddesi üzerinde yer almaktadır. Nostalji yapmak ve dizideki o muhteşem mahalleyi zihninizde tekrar canlandırmak için Ekmek Teknesi’ne uğramalısınız.


4. Üryanizade Camii


İstanbul Boğazı’ndan geçerken hemen sahilde yer alan ve alışılmış cami mimarisinden farklı olarak inşa edilmiş olmasıyla dikkat çeken Üryanizade Cami, minaresi olmasa bir köşke benzetilebilmektedir. 1860 yılında denize sıfır bir konumda ahşap olarak inşa edilen Üryanizade Cami, boğaz manzarası ve dalga sesiyle ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunmaktadır. 


 

5. Fethi Ahmet Paşa Yalısı (Ahmet Fethi Paşa Yalısı)


Kuzguncuk sahili üzerinde yer alan Fethi Ahmet Paşa Yalısı, 1840 yılında ahşap olarak Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. 1920’li yıllarda yangında hasar gören yalı daha sonra tekrar onarımdan geçmiştir. Yalı iki katlıdır ve içinde toplamda 16 oda yer almaktadır.


6. Cemil Molla Köşkü


1886 yılında Üryanizade Cemil Molla Efendi tarafından İtalyan bir mimara yaptırılan döneminin en ihtişamlı ve iddialı köşküdür. Kalorifer tesisatına ve elektrik sistemine sahip olmasıyla dönemin köşklerinden ayrılır. Nakkaştepe Mezarlığı’nın hemen sol üst tarafında bulunmaktadır. Bölgede anlatılan rivayetlere göre perili bir köşktür.


7. Bet Yaakov Sinagogu


Mahallede yer alan en büyük sinagogdur. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de 19. yüzyılın son çeyreğinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Sinagog tavanındaki resimler Tevrat’tan esinlenerek yapılmıştır. Toplam 260 kişilik bir kapasiteye sahip olan sinagogu her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.


8. Ayios Panteleimon Kilisesi


İcadiye Caddesi üzerinde 1872 yılında Rum Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiştir. Caddenin hemen sağında kalan bir bahçede yapılan kilise daha önce yanan bir başka kilisenin yerine yapılmıştır. Kilise üç katlı bir planda yapılan çan kulesiyle dikkat çekmektedir.


9. Kuzguncuk Bostanı


Kuzguncuk, Kuzguncuk Bostanı


İstanbul’un son yeşillik alanlarından biri de mahalle sakinlerinin göz bebeği olan “Kuzguncuk Bostanı”dır. Bu mahalleye yolu düşünlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor. Yaklaşık 700 yıldır bostan olarak kullanılan arazi bundan birkaç yıl önce haberlerde sıklıkla yer alıyordu. Belediye ekiplerinin bostan üzerindeki asırlık ağaçları kesmesiyle mahalle halkı büyük bir eylem başlatmış ve belediyenin bostan düzenleme faaliyetleri sonlandırılmıştı. Betonlaşmaya karşı korunan bostanda her yıl etkinlikler düzenlenmektedir.


Kuzguncuk’a nasıl gidilir?


Çoğumuz buradan sürekli geçiyoruz aslında. Eğer Üsküdar’dan yapacağınız 10 dakikalık bir yürüyüş sizi yormayacaksa yürüyün. Ya da Üsküdar’dan kalkan otobüslerle Kuzguncuk’a ulaşabilirsiniz. Bir de Metrobüs ile Boğaziçi Köprüsü durağında inip, yine Üsküdar tarafına giden otobüslere binip 2 durak sonra inebilirsiniz.  Taksi ve Beşiktaş’tan motor seçeneği de iyi fikir olabilir.

Üsküdar, Kuzguncuk, üsküdarda gezilecek yerler, kuzguncukta ne yapılır
Yorumlar ( 0 )