volkan-kayagi-1558597700.jpg

Volkan Kayağı - Volkan Sörfü

Ahsen Metin 23 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Bir volkana uzaktan baktığımız zaman aklımıza ilk gelen korkunç düşünce, içinden püsküren lavlardır. Fakat bir Snowboard sporu ile uğraşan bir sporcuyu volkan dağının kenarına bırakırsanız, bu spor dalını icat etmesi çok da zor bir düşünce değil. Darryn Web İsimli surf ustası da başına gelen böyle bir ilginç olay ile bu spor dalını icat etmiş.  728 metre yüksekliğindeki cerro Negro yanardağının yakınlarında otel işleten Darryn, 2005 yılında Sörfçüler için uygun bir kayak merkezi olabileceğine kanaat getirmiş.


Şansını denemek için işe koyulan web, döşekler ve surf tahtalarıyla kaydıktan sonra, tahtalardan yaptığı bir çeşit kızakla saatte 70km hızla Cerro Dağı’ndan hiçbir yara almadan inmeyi başarmış. O günden beri her yıl binlerce macera meraklısı, Dağın tepesinden kaymak için bu dağı ziyaret ediyor. Yeni icat edilmiş olan Volkan kayağı bölge için popüler bir meslek olmuş durumda. Ayrıca Bazı çılgın adrenalin tutkunları kızak kullanmayıp kayak takımları ile ayakta da kayabiliyor. Hava soğuk değil, kar da yağmıyor, burada sörf yapmak oldukça basittir gibi düşünüp gelenler ise sert soğuk karşısında şaşkına dönebiliyor. 


Volkan sörfü dağın zirvesinde yapıldığı için sert soğuk vardır, bu yüzden kolay bir spor olduğu söylenemez. kayağı zorlaştıran etkenlerden birisi, Dağın kenarlarındaki çorak araziler kül getirmekle kalmıyor ayrıca rüzgarla küllerin burnunuza dolmasıyla zirveye çıkmak bir hayli zorlaşıyor. Zirveye çıktığınız zaman en büyük eğlence başlıyor. Bundan sonrası kızağınıza binmek ve kendinizi yolculuğun akışına bırakmak. Tabi dengenizi de korumanızda çok önemli. Aksi taktirde volkanik dağın kayalarıyla birlikte yuvarlanıp yaralanabilirsiniz. Etrafı tozu dumana katmak kar snowboard’ından daha havalı duruyor. Ayrıca yemeğinizi yanınızda getirip, volkanın içine gömerseniz, eğlence faslı bitiminde sıcak sıcak yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yorumlar ( 0 )