yaprakdökümü-1560347833.jpg

Yaprak Dökümü

Melike Güney

Başlığı Paylaş

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eseri olan Yaprak Dökümü esere göre oldukça farklı bir şekilde senaryoya alındı. Kitapta olmayan karakterler dizide yer aldı. Romanda olaylar Cumhuriyet döneminde geçerken dizide günümüzde işlendi. Oysa Cumhuriyet dönemindeki batılılaşma hevesi ve sonuçları kitapta çok güzel işlenmişti. Ama buna rağmen dizi büyük bir hayranlıkla izlendi. Çünkü gerek konu gerekse oyuncu kadrosu olarak mükemmeldi.

Başrollerde evin babası Ali Rıza Bey’i Halil Ergün canlandırdı. Anne rolündeki Hayriye Hanım’a Güven Hokna, kızları Necla’ya Fahriye Evcen, Fikret’e Bennu Yıldırımlar, oğlu Şevket’e Caner Kurtaran ve fettan gelin Ferhunde’ye Deniz Çakır can verdi. Dizi Ali Rıza Bey’in ahlak anlayışı nedeni ile işten ayrılması ile başladı. Anne Hayriye Hanım’ın beklentileri çok yüksekti. Bunu zamanla kızlarına da aşıladı. 

Maddi sıkıntılar içinde olan ailede bu duruma büyük kız Fikret dışında kimse anlayışlı olmadı. Şevke bankada çalışmaya başlayınca aile çok sevindi. Ama Ferhunde’ye aşık olan Şevket karısını memnun etmek için çok yanlışlar yaptı. Fikret romanda yaşlı ve huysuz bir adamla evlenip mutsuz olurken dizinde anlayışlı ve yaşına uygun bir adamla evlendi. Kaynanası huysuzdu ama o katlandı. Kız kardeşleri mutsuz aşk ilişkileri yaşadı. Ferhunde aileye etmediğini bırakmadı. Günden güne kötüye giden ailede sonunda Ali Rıza Bey felç geçirdi. 

Aile dağıldı ve memlekete birkaç aile bireyi ile geri dönüldü. Oldukça hüzünlü ve sonu kötü biten bir diziydi.

Yorumlar ( 0 )