play-1561452927.jpg

Yelken Taşları

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Racetrack Playa’daki taşlar, insan veya hayvan müdahalesi olmaksızın yavaş yavaş yüzey boyunca hareket eder. Hareket ederken, bu taşlar da onlardan önce bir iz bırakarak hareket eder. Bazı bilim adamı ağır rüzgar nedeniyle meydana geldiğine inanıyor, bazıları ise insan kadar ağır taşların bu kadar kolay rüzgar ile hareket edemeyeceğini iddia ediyor.

Taşınan taşları kimse hiç filme almadığına göre hala çözülemeyen en esrarengiz gizemlerin arasında yerini almakta. ABD’nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), hareket eden taşları ile yıllardan beri bilim adamlarının ilgisini çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor. 

Buradaki taşların kendiliğinden 700 metre ilerlemiş olması rüzgar teorisini baştan boşa çıkarmaktadır. Yelken taşlar için araştırma yapan NASA’nın jeologları sonunda muammayı çözmeyi başardı. Profesör Ralph Lorenz, vadinin bir göl yatağı olduğuna dikkat çekti. “Burada belli dönemlerde su yukarıya çıkmaktadır. Yukarıya çıkan su aşırı soğuklarda bir buz tabakası oluşturuyor. Rüzgarla hareket eden buz tabakası üstündeki taşlarıda hareket ettiriyor. Taş hareket ederken altındaki çamurda iz bırakıyor.’’ şeklindeki açıklamalarına rağmen kesinlikle nedeninin bu olduğu kanıtlanamamaktadır.

Yorumlar ( 0 )